KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Debata w 200. rocznicę śmierci Napoleona Bonaparte

Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, zaprasza na debatę z okazji 200. rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte, którą organizujemy wspólnie z Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor – Warmia i Mazury.

W polskim hymnie śpiewamy „Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy…” i dał Polakom na początku XIX wieku wiele nadziei. Nie wygasły one, nawet kiedy w 1806 i w 1812 roku wojska francuskie rabując co się da, maszerowały przez polskie ziemie. Okres wojen napoleońskich z polskiego punktu widzenia mógł być czasem rozczarowań, by wspomnieć wysłanie wojsk polskich na San Domingo, udział w wojnie hiszpańskiej, nieszczęsną wyprawę na Moskwę, utworzenie Księstwa Warszawskiego – wykrojonego z kompromisu, małego państwa wielkich nadziei. To czasy, po których każdy polski patriota w XIX wieku, potrafił jednym tchem wymienić nazwy Somosierra, Wagram, Raszyn, Możajsk, Berezyna.
W 200. rocznicę śmierci Napoleona Bonaparte, będziemy rozmawiali o legendzie tej postaci i epoki, która przyniosła Europie wojny, niepokoje, biedę i głód i… zmiany społeczne.
Profesor Norbert Kasparek opowie o polskiej fascynacji osobą cesarza Francuzów. Pamiętniki z epoki są pełne wzniosłych wspomnień, dramatycznym opisów i pysznych anegdot.

Jean Jaques Monnier, nasz francuski gość, przedstawi nam francuskie, współczesne spojrzenie na osobę Napoleona Bonaparte. Pokażemy też kilka miejsc związanych z tą historyczną postacią, w regionie Warmii i Mazur, gdzie przez kilka wiosennych miesięcy 1807 roku znajdowała się stolica rozpalonej wojną Europy.
Debata o Napoleonie 5 maja 2021 roku, godz. 17.00, on-line, Strona wydarzenia na FB

(Muzeum Warmii i Mazur)

error: Nie kopiuj!!!