Warmia i Mazury

Dostałeś smsa z linkiem do aktualizacji aplikacji? Uważaj, to może być oszustwo!

Policjanci przestrzegają przed oszustami podszywającymi się pod firmę kurierską i wysyłającymi smsy z linkiem do aktualizacji aplikacji. Po kliknięciu w link przestępcy mogą przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem, w tym również uzyskać dostęp do naszej bankowości internetowej.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Od pewnego czasu stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy na tzw. przesyłkę lub paczkę.

Tym razem oszuści wysyłają do nas smsa z informacją, że nasza przesyłka jest gotowa do odbioru. Aby uzyskać kod odbioru musimy zaktualizować naszą aplikację. W smsie podany jest również link, który przekierowuje ofiarę na fałszywą stronę firmy kurierskiej a następnie do fałszywej witryny do pobierania aplikacji.

– mówią policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP w Ostródzie.

W ten sposób na nasz telefon trafia złośliwe oprogramowanie a oszuści przejmują kontrolę nad urządzeniem w tym dostęp do naszych aplikacji w tym również do bankowości mobilnej.

Jak się chronić przed taką utrat a pieniędzy?

Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów – bardzo często pełne są literówek czy błędów – a także SMS-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą pieniędzy.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!