Dziewczyny z Zatorza – premiera filmu
W Olsztynie odbyła się premiera filmu „Dziewczyny z Zatorza”, dofinansowanego przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Na ten film czekało nie tylko całe olsztyńskie Zatorze. A wszystko zaczęło się od filmu CHŁOPCY Z ZATORZA (2019) w reżyserii Józefa Burniewicza.
Była to opowieść ukazująca ludzi, dziś znane postaci życia społecznego i kulturalnego Olsztyna, którzy wychowywali się w dzielnicy nie cieszącej się dobrą reputacją, znanej z biedy, bójek i chuligaństwa. Po premierze wypełniona po brzegi największa sala kina HELIOS skandowała: A kiedy nakręcicie film o dziewczynach z Zatorza !
I tak można by rzec na społeczne zapotrzebowanie powstał film DZIEWCZYNY Z ZATORZA. Ten sam zespół twórców (Józef Burniewicz i Barbara Fedoniuk) zaprosił przed kamerę osiem Pań, które dzielą się swoimi wspomnieniami. Urodziły się, wychowywały i chodziły do szkoły na Zatorzu. Dziś są to osoby znane i liczące się w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym stolicy Warmii i Mazur. Jedna z bohaterek Halina Ławczyńska niezwykle ceniona mikrobiolog i cytolog nie doczekała premiery filmu…
W powitalnym wystąpieniu skierowanym do bohaterek i licznie wypełniających Aulę im. Anny Wasilewskiej uczestników premierowego pokazu marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin powiedział: Cieszę się, że dziś możemy spełnić pragnienie żeńskiej części widowni tamtego seansu. Samorząd województwa poprzez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy dofinansowuje produkcje różnych gatunków filmowych realizowanych w regionie. Możemy poszczycić się wieloma sukcesami. Dość wymienić obsypaną nagrodami w kraju i za granicą CICHĄ NOC Piotra Domalewskiego czy „IO” Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, zdobywcę 6 Nagród Polskiej Akademii Filmowej ORŁY i wielu cennych trofeów przede wszystkim zagranicznych. Dużą wagę przywiązujemy do produkcji dokumentalnych. Filmy te przybliżają, a czasami odkrywają historię naszej Małej Ojczyzny i jej osobliwości. Od roku 2017, w którym powstał Regionalny Fundusz Filmowy dofinansowaliśmy 20 filmów dokumentalnych.
Jest wśród nich niezwykle interesujący i aktualny tryptyk poświęcony Mikołajowi Kopernikowi autorstwa Roberta Szaja i Michała Juszczakiewicza (TAJEMNICE DE REVOLUTIONIBUS, TAJEMNICE ASTRONOMII KOPERNIKA i TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA).
Jest dokument NIEZWYCIĘŻONA o Joannie Jędrzejczyk mistrzyni Polski, Europy i świata w boksie i pokrewnych formach walki. Film niedawno uhonorowany nagrodami na Festiwalach w Palermo i Zakopanem.
Jest też IN TOUCH nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, o którym krytycy powiedzieli, iż jest zapowiedzią narodzin nowej fali polskiego dokumentu.
Przed premierową projekcją na scenie pojawił się zespół wokalno-muzyczny Mateusza Cwalińskiego, który wykonał wykorzystaną również w filmie BALLADĘ O ZATORZU. Film spotkał się z dobrym przyjęciem, czemu dały wyraz w swoich wypowiedziach bohaterki DZIEWCZYN Z ZATORZA i zabierający głos w dyskusji widzowie.
(wwim)