Warmia i Mazury

Fikcyjne faktury w obrocie żarówkami LED

Dzięki wykorzystaniu danych z rachunków bankowych za pomocą STIR i danych z JPK_VAT, wykryliśmy podmioty biorące udział w oszustwie podatkowym w sprzedaży żarówek LED.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Olsztyna przeprowadziła działania na terenie województwa mazowieckiego i zabezpieczyła dokumentację finansowo-księgową podejrzanego podmiotu.

Blokada rachunków bankowych pozwoliła na zabezpieczenie części środków finansowych na pokrycie strat Skarbu Państwa z tytułu wyłudzenia VAT  w wysokości ponad 2,7 mln zł.

Działania analityczne prowadzone przez komórkę szefa KAS ds. STIR  (Sytemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej) w Ministerstwie Finansów i pracowników oraz funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie doprowadziły do wykrycia podmiotów, które wystawiały i posługiwały się fikcyjnymi fakturami VAT.

Do działań wykorzystano m.in. pliki JPK_VAT oraz dane uzyskane z banków za pomocą STIR.

Istniejąca od 2016 r. spółka pozostawała w tzw. „uśpieniu”, nie prowadziła żadnej faktycznej działalności gospodarczej. Uaktywniła się w lipcu 2019 r. wykazując w deklaracjach znaczny wzrost obrotów i wystawiała fikcyjne faktury VAT o łącznej wartości ponad 10 mln zł.

Faktury miały dokumentować sprzedaż żarówek LED. Oszustwo oparte było na wykorzystaniu fikcyjnych faktur i wynikającego z nich podatku naliczonego przez kolejne podmioty w łańcuchu do zmniejszenia należności podatkowych. Otrzymywane na rachunki bankowe spółki pieniądze były niezwłocznie transferowane za granicę.

Straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 2,7 mln zł.

Szef KAS, mając na uwadze możliwość wykorzystywania działalności banków dla celów, które mają związek z wyłudzeniami skarbowymi, zablokował rachunki bankowe podmiotu. Zabezpieczono na nich ponad 430 tys. zł.

(IAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!