AktualnościHALO MORĄG

Grzybobranie- zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Trwa sezon na grzybobranie. Pamiętajmy, że to, dla wielu osób, przyjemne zajęcie wiązać może się z utratą orientacji w terenie. Las wówczas staje się niebezpieczną pułapką. Policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach.

W lasach trwa sezon na grzybobranie. Spotkać tam można wiele osób zbierających grzyby. Niestety, część z nich, pochłonięta poszukiwaniami często traci orientację w terenie i nie może znaleźć drogi powrotnej.

Każdego roku policjanci na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. W najlepszym przypadku osoby takie znajdują się w przeciągu kilkudziesięciu minut lub kilku godzin. Niestety zdarzają się również przypadki, że poszukiwania zaginionych grzybiarzy trwają kilka dni. Aby uniknąć tego typu sytuacji pamiętajmy, by zachować ostrożność i rozsądek podczas takich wędrówek po lesie.

policjanci przypominają więc o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa:

w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;

będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;

zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;

warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;

miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;

samochód zaparkuj na parkingu leśnym;

zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta; nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;

stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;

gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;

nie śmieć; zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś;

gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom Policję.

przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.

(KPP Ostróda)

 

error: Nie kopiuj!!!