HALO MORĄG

Im bardziej zróżnicowana aktywność fizyczna, tym lepsze samopoczucie

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia psychicznego, jednak jeszcze ważniejsze jest zróżnicowanie tej aktywności – wynika z badań opublikowanych na łamach BMC Psychiatry.

Zalecenia specjalistów od dawna były jednomyślne – aktywność fizyczna jest korzystna zarówno dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Teraz szwajcarscy naukowcy odkryli, że dobrostan psychiczny zależy również od tego, jak bardzo ta aktywność jest zróżnicowana – według nich, trzymanie się jednej wybranej aktywności może być jednym z powodów, przez które nasze dobre samopoczucie nadal cierpi podczas pandemii.

„Dotychczasowe badania nad związkiem między aktywnością fizyczną a naszym samopoczuciem skupiały się na konkretnych programach ćwiczeniowych. Niewiele jednak było wiadomo na temat tego, jakie znaczenie ma rutynowa, niezmienna aktywność fizyczna” – zauważają badacze.

Znaczenie rodzaju aktywności fizycznej i jego potencjalnego znaczenia w utrzymaniu zdrowia psychicznego w trakcie lockdownu zbadał profesor Andrew Gloster z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii. Przeprowadzone przez niego i jego zespół badanie pokazuje, jakie skutki może przynieść ograniczony typ aktywności ruchowej.

Gloster i jego współpracownicy ze szwajcarskiej Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrycznej w Bazylei zebrali dane od 106 pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne (wszyscy wyrazili zgodę na udział w badaniu). Uczestnicy otrzymali smartfony, które nosili ze sobą przez tydzień. Pozwoliło to badaczom na śledzenie działań i ruchów badanych bez ingerencji w ich codzienną rutynę.

Następnie zespół naukowców porównał dane dotyczące ruchu badanych z informacjami, jakie od nich uzyskali w ankietach – dotyczącymi samopoczucia i objawów chorób psychicznych pacjentów.

Wyniki wykazały, że najwyższy poziom dobrego samopoczucia zgłaszali badani, których aktywność fizyczna była największa i najbardziej zróżnicowana.

Badacze zaznaczają jednak, że ich badanie nie określa oddziaływania aktywności fizycznej na objawy chorób psychicznych. “Sama aktywność nie wystarczy, aby zmniejszyć objawy choroby psychicznej, ale może poprawić samopoczucie pacjenta”- wyjaśniają.

Według naukowców, w czasie pandemii, gdy jest znacznie ograniczona możliwość organizowania wielu spotkań towarzyskich i rekreacyjnych, wzorce aktywności fizycznej prawdopodobnie również stały się bardziej monotonne.

Źródło: https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-021-03147-9 (PAP)

error: Nie kopiuj!!!