Warmia i Mazury

In vitro ze wsparciem samorządu województwa

Pary z Warmii i Mazur mogą liczyć na kolejne wsparcie w ramach programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Marszałek Marcin Kuchciński informuje, że zarząd województwa, tak jak w roku ubiegłym, przeznaczył na ten cel pół miliona złotych.

Program zapoczątkowany w 2020 roku, był odpowiedzią zarządu województwa na brak finansowego wsparcia leczenia in vitro przez ówczesny rząd.

– Nie mogliśmy i nie chcieliśmy pozostawić w potrzebie rodzin, które bezskutecznie starały się o potomstwo. Po wielu miesiącach konsultacji i przygotowań ogłosiliśmy start, a dziś mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę – mówi marszałek Marcin Kuchciński.

Faktycznie. Już w pierwszym roku działania pilotażowego programu w roku 2021 zainteresowanie pomocą wyraziło ponad 100 par. Liczba ta z roku na rok rośnie.

– Widzimy, jak duże są potrzeby w tym zakresie, jeśli chodzi o nasze mieszkanki i mieszkańców. Obok wsparcia, jakie zadeklarował w tym zakresie rząd Donalda Tuska, chcemy, by nasz program był tego dobrym uzupełnieniemdodaje Kuchciński.

Warto zaznaczyć, że w latach 2021-2022 dzięki wsparciu samorządu województwa na świat przyszło 41 dzieci, a w 2023 potwierdzonych było kolejnych 27 ciąż.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!