Warmia i Mazury

Kalendarium ogrodnika – listopad

Za chwilę przyroda zapadnie w zimowy sen. Zanim jednak to nastąpi, wszyscy sadownicy oraz działkowcy i posiadacze przydomowych sadów muszą zadbać o to aby rośliny były przygotowane na zimowe niedogodności.

Po pierwszych silniejszych przymrozkach zaczynamy zbiór brukselki i jarmużu, który możemy prowadzić sukcesywnie przez całą zimę.

Opadłe liście przeznaczamy na kompost. To najlepszy darmowy nawóz. Do kompostowania nadają się też ścięte pędy i rozdrobnione gałęzie. Możemy też kompostować resztki roślin i skoszoną trawę.

Usypanie kopczyków z ziemi wokół pni posadzonych drzewek zabezpieczy je przed mrozem. Młode drzewka warto zabezpieczyć też przed zającami i sarnami poprzez owinięcie osłonkami lub grubym papierem falistym.

Rośliny ozdobne wrażliwe na mróz okrywamy słomą lub agrowłókniną dopiero wtedy gdy ujemna temperatura będzie utrzymywać się przez kilka dni.

Pod koniec miesiąca, jeśli temperatura powietrza będzie utrzymywała się powyżej 5°C, warto wykonać oprysk preparatem miedziowym zabezpieczającym przed kędzierzawością liści brzoskwini.

Listopad to ostatni dzwonek na stosowanie nawozów. Tam gdzie jest to konieczne stosuje się wapnowanie. Zabiegu wapnowania nie powinno się łączyć ze stosowaniem innych nawozów, konieczne jest zachowanie minimum 3-tygodniowego odstępu (wyjątkiem jest dostarczanie magnezu).

Dopóki gleba nie zamarznie rośliny zimozielone podlewa się obficie, zmniejszając w ten sposób ryzyko suszy fizjologicznej.

Dopiero po przymrozkach zbieramy owoce aronii, dzikiej róży, jarzębiny, rokitnika czy derenia i wykorzystujemy je do przetworów.

Teraz jest czas na eliminowanie źródeł infekcji chorób grzybowych i bakteryjnych czyli szczególnie porażonych przez choroby liści i owoców. Usunięcie z drzew zgniłych i zmumifikowanych owoców ograniczy rozprzestrzenianie brunatnej zgnilizny owoców.

Systematycznie kontrolujemy stan przechowywanych jabłek i gruszek. Usuwamy owoce z objawami chorób grzybowych i fizjologicznych.

(WMODR)

error: Nie kopiuj!!!