AktualnościHALO MORĄG

Kolejni ochotnicy podjęli wyzwanie

W piątek 9 kwietnia w szeregi 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 47 nowych ochotników z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. 

Nowo powołani żołnierze stawili się o godzinie 6:00 pod bramą jednostki w Morągu, gdzie swoją siedzibę ma 42 Batalion Lekkiej Piechoty. Ze względu na panującą pandemię wszyscy ochotnicy na wstępie byli poddani testom na obecność koronawirusa.

Dodatkowo szkolenie pokazuje, że wojsko kobietom nie jest straszne,  to właśnie one stanowiły aż 64% powołanych. Ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową rozpoczęli w ten sposób 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej 24 kwietnia w Morągu. W Grupie powołanych ochotników znajdują się przedstawiciel handlowy, listonosz, doradca klienta, nauczyciel wychowania fizycznego, księgowa, budowlaniec, oraz uczniowie. Szkolenie odbywać się będzie z zachowaniem niezbędnych wymagań sanitarno-epidemiologicznych.

Wykwalifikowana kadra 42 blp wyszkoli ochotników z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSMB „GROT” . Finałem szkolenia podstawowego będzie egzamin, czyli  „pętla taktyczna”, podczas której  terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce. Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie przysięga wojskowa.

(kpr. Angelika Żmijewska)

error: Nie kopiuj!!!