AktualnościHALO MORĄG

Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe w MDK

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu był organizatorem wydarzenia patriotycznego „Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe”, które odbyło się w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury.

W spotkaniu uczestniczyli żołnierze 20 Brygady Zmechanizowanej w Morągu, młodzież szkół średnich z ZSCKR w Dobrocinie, ZSL i ZSZiO PPP, podopieczni TPD z Morąga, słuchacze UTW w Morągu, mieszkańcy Morąga.

– Przed chwilą słyszeliśmy jak Marek Grechuta interpretuje pojęcie swojej Ojczyzny. Jak rozumieli pojęcie słowa Ojczyzna przed 193 laty, bo tyle lat upłynęło  od wybuchu Powstania Styczniowego. Ale o naszych bohaterach czy powstania listopadowego, czy innego zrywu Polaków za wolność naszego kraju powinniśmy pamiętać.  Św. Jan Paweł II powiedział „Wolność nie jest dana raz na zawsze” tym bardziej, więc musimy pamiętać i tych, którzy oddali za nią życie i nie tylko. – czy to było 100, 200 lat temu Udział w dzisiejszym wydarzeniu ma na celu kształtować postawy patriotyczne, służyć identyfikacji narodowej i kulturowej. Przypomni ten trudny czas walki o niepodległość naszej Ojczyzny – mówiła na początku uroczystości Maria Roman, prezes UTW w Morągu.

Wykład „Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe” wygłosił Prof. dr hab. Norbert Kasparek z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko –Mazurskiego w Olsztynie.

Nawiązując do wydarzenia grupa teatralna „Post scriptum” przygotowała interpretację wiersza Jana Lechonia „Maurycy Mochnacki”.

Dzień przed uroczystością odbył się konkurs wiedzy o Maurycym Mochnackim. Udział w nim wzięli uczniowie ze szkół średnich oraz słuchacze UTW.

Laureatami zostali:
I miejsce   E. Rzepka, E. Gregorowicz, J. Konopko max liczba pkt brawo UTW

II miejsce   Koch Angelika-CSKR w Dobrocinie, Wojciech Kopcio-ZSL w Morągu, Marzena Wójcik UTW

III miejsce  Szymon  Sliwa- ZSL w Moragu, Mikołak Pawelec, Hanna Druszcz – ZSCKR w Dobrocinie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Słuchaczki UTW z  grupy literackiej przedstawiły dwa teksty Redutę Ordona A. Mickiewicza i „Śmierć pułkownika” .

Grupa wokalno- muzyczna „Biesiadki”, przy akompaniamencie Jerzego Mudrego zaśpiewała 3 pieśni „Pierwsza rocznica”, „Śpiew Krakusów”, „Śpiew rewolucyjny”.

W holu kina można było obejrzeć wystawę „Symbole i realia Powstania Listopadowego – inaczej Powstanie Listopadowe w wyobraźni” autorek obrazów – słuchaczek UTW z grupy malarskiej „ArtiJa”.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!