AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Młodzi morążanie popularyzują wiedzy o mikroinstalacjach OZE

Rozmowa z uczestnikami  i opiekunką projektu „Postaw na Słońce”, realizowanego w Szkole Podstawowej nr 3 w Morągu.

Dlaczego postanowiliście wziąć udział w projekcie ?
Alicja Michalska : Postanowiliśmy wziąć udział w projekcie by nauczyć się pracować w zespołem, doświadczyć nowych wrażeń, informacji i ciekawostek związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii, by potem móc rozprzestrzeniać naszą wiedzę na dalsze grono odbiorców.
Co to jest za projekt ?
Agnieszka Glonek – Korczakowska : „Postaw na Słońce” to projekt edukacyjny o odnawialnych źródłach energii. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o mikroinstalacjach OZE ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki. Projekt składa się z dwóch etapów i łącznie siedmiu zadań.
Jakie cele przyświecają temu przedsięwzięciu?
Szymon Kornatowicz : Projekt ,,Postaw na słońce” ma na celu popularyzowanie wiedzy o mikroinstalacjach OZE, które pozwalają wytwarzać energię na własny użytek.
Kto w nim uczestniczy ?
Liliana Lachowicz : W projekcie uczestniczy 6 osób. Na swojej drodze napotkaliśmy natłok obowiązków, przez co skład naszego zespołu się zmieniał. Każdy z nas ma swoje własne zainteresowania, ale wspólnie się w nich wypełniamy. W projekcie biorą udział dwie dziewczyny Liliana Lachowicz i Alicja Michalska i czterech chłopaków Michał Śliwiński, Michał Marusiak – Łesyk, Michał Krzemieniewski oraz Szymon kornatowicz.
Jakie zadania realizujemy w ramach projektu ?
Michał Śliwiński: W projekcie mamy do zrealizowania łącznie 7 ciekawych zadań. W etapie pierwszym musimy opisać nasz zespół i dowiedzieć się skąd pochodzi energia w naszej okolicy. Musimy także przygotować prezentację o odnawialnych źródłach energii i plakaty na temat fotowoltaiki. Natomiast w drugim etapie musimy sprawdzić wpływ trzech wybranych domów na środowisko poprzez sprawdzenie ile energii elektrycznej i dwutlenku węgla zużywają domy. Podobne zadanie mamy do zrobienia że naszą szkołą. W obydwu przypadkach musimy także przygotować plany budynków z naniesioną fotowoltaiką oraz porównać zużycie energii do na przykład oświetlenia ulicy. Ostatnim zadaniem jest promocja OZE. W ramach tego zadania przeprowadzamy w naszej szkole konkursy oraz lekcję na temat odnawialnych źródeł energii.
Co do tej pory udało się zrobić w projekcie ?
Liliana Lachowicz : Do tej pory udało nam się wykonać wszystkie zadania z pierwszego etapu. Dowiedzieliśmy się czym są Odnawialne Źródła Energii, i co stanowią. Stworzyliśmy 6 plakatów np. o zasadach działania fotowoltaiki, kim jest prosument, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej itp. Oprócz tego wykonaliśmy prezentację o OZE, dowiedzieliśmy się jaka energia jest wykorzystywana w naszym województwie. Poznaliśmy zalety odnawialnych źródeł energii.
Dzięki temu projektowi nauczyliśmy się obsługi nowych stron internetowych np. tworzenie prezentacji w programie genial.ly, canva. Udało nam się stworzyć dwa konkursy: konkurs fotograficzny ,,Oko na Wiatr – Odnawialne Źródła Energii” i drugi konkurs plastyczny ,,Promień słońca – Odnawialne Źródła Energii”. Te konkursy mogły powstać dzięki naszym kochanym sponsorom. Jesteśmy z siebie bardzo dumni ale przed nami jeszcze ogrom pracy.
Co jeszcze przed Wami ?
Michał Marusiak – Łesyk : Jeśli chodzi o zadania które są jeszcze przed nami to jesteśmy w trakcie robienia zadania z OZE dla szkoły gdzie trzeba podać m.in: powierzchnię, liczbę uczniów czy podania zużycia energii w szkole. Przed nami jest jeszcze obliczenie zużycia energii w 3 domach. Trzeba tam policzyć w wybranych przez nas domach żarówki LED itp. Mamy też zadanie o rozwinięciu wiedzy o OZE. W tym celu robimy w naszej szkole konkursy plastyczne i fotograficzne. W szkole mamy również gazetkę promocyjną nasz projekt. W planach mamy też wyjazd do Dobrocina na prowadzenie lekcji o fotowoltaice żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o OZE.
Jakie korzyści wyniesiemy z projektu ?
Michał Krzemieniewski : Korzyści jak wyniesiemy z projektu to m.in. wiedza na temat Odnawialnych Źródeł Energii, a w szczególności fotowoltaiki. Nauczymy się pracy w zespole, będziemy wiedzieć jak obliczyć zużycie energii lub emisji CO2 w różnych miejscach, kto wie może nam się kiedyś to przyda w pracy lub w pomocy innym.
(red.)

error: Nie kopiuj!!!