AktualnościHALO MORĄG

Morąscy taekwondocy wznowili treningi

Morąscy taekwondocy  z UKS Victoria Morąg na początku czerwca br. wznowili  treningi i spotykają się w sali treningowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu.

– W momencie, kiedy zaczęliśmy prowadzić zajęcia pojawił się IV etap odmrażania gospodarki. Dlatego teraz już ruszyliśmy z treningami na całego – mówi Bartosz Małecki, trener taekwondo UKS Victoria Morąg.

Na zajęciach zawodnicy skupiają się na ćwiczeniach rozruchowych, po tak długiej przerwie jaką mieli.

– Część młodzieży trenowała w domu, część nie trenowała. Z moich obserwacji wynika, że starsza grupa miała rozpisywane treningi i większość z nich trenowała, więc w miarę ta ich dyspozycja fizyczna jest ok. Musimy nadrobić czas, kiedy nie mogliśmy ćwiczyć – dodaje Bartosz Małecki.

Uczniowski Klub Sportowy „Victoria” Morąg powstał w 2003 r. przy ówczesnym Gimnazjum nr 1 z inicjatywy Bartosza Małeckiego, przy dużej pomocy dyrektora szkoły Krzysztofa Urbaszka .
Taekwondo w Polsce znane jest od trzydziestu lat, ale bardzo trudno jest odtworzyć szczegółowe etapy jego rozwoju, gdyż dokumenty dotyczące początków tej sztuki walki w naszym kraju zachowały się jedynie w formie szczątkowej . Pierwsza grupa taekwondo powstała w 1973r. w Lublinie, a jej adepci wywodzili się przeważnie z sekcji judo.

Taekwondo (hangul: 태권도; hancha: 跆拳道, [tʰɛ.kwʌn.do]) – narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei . Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen. Choi Hong Hi. Obecnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich .

Stopnie
Ze względu na poziom zaawansowania stopnie zostały podzielone na stopnie szkoleniowe (kup) oraz stopnie mistrzowskie (dan). Stopni szkoleniowych jest dziesięć: początkujący posiada stopień 10 kup, a uczeń najbardziej zaawansowany l kup . Poszczególnym stopniom uczniowskim odpowiadają okreśœlone kolory pasa:

10 kup – biały
9 kup – biały, z żółtą belką
8 kup – żółty
7 kup – żółty, z zieloną belką
6 kup – zielony
5 kup – zielony, z niebieską belką
4 kup – niebieski
3 kup – niebieski, z czerwoną belką
2 kup – czerwony
l kup – czerwony, z czarną belką

Stopni mistrzowskich (czarny pas) jest 9, lecz odwrotnie niż w szkoleniowych, l dan jest najniższym stopniem, a 9 dan najwyższym . Stopień czarnego pasa oznacza się poprzez złotą rzymską cyfrę na jednym z końców. Do osób posiadających stopień 1-3 dan (boosabum – asystent instruktora) należy zwracać się „boosabumnim” . Do posiadacza stopnia 4-6 dan (sabum – instruktor) należy zwracać się „sabumnim” i odpowiednio 7-8 dan (sahyum -mistrz) – „sahyuninim”, 9 dan (saseong – wielki mistrz) – „saseongnim” .

Pas stosowany w Taekwon-do, powinien mieć 5 cm szerokoœci i 5 mm gruboœci. Szerokoœć belki, oznaczającej stopnie pomiędzy kolorami pasów, powinna wynosić 5 mm . Belka powinna być umieszczona w odległoœci 5 cm od końca pasa. Pas w Taekwon-do przewiązuje się jeden raz. To jednokrotne przewiązanie się pasem symbolizuje:

1 . Ohdoilkwan – zdążanie do jednego obranego celu.
2. Upyondanshim – niewzruszoną lojalnoœć wobec jednego mistrza.
3. llkyokpilsung – zwycięstwo za pomocą jednego ciosu

(red./UKS Victoria Morag/fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!