AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Morąska Izba Pamięci Historycznej zaprasza do zwiedzania

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu przypomina, że przywrócono możliwość zwiedzania piwnic ratuszowych!  Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Morąską Izbę Pamięci Historycznej można odwiedzać: we wtorki, środy i soboty od 8:00 do 16:00,

w czwartki i piątki od 9:00 do 17:00. Zapraszamy!

Piwnice morąskiego ratusza to bardzo szczególne miejsce. Swym rodowodem sięgają II polowy XIV stulecia. Obok podziemi zamku krzyżackiego i kościoła są jednym z najstarszych miejsc Morąga, powstały około 1360, kiedy przystąpiono do budowy morąskiego ratusza. Średniowieczny charakter tego miejsca podkreślają oryginalne kamienne fundamenty ratusza i konstrukcje ceglane stanowiące miejscami wypełnienia ścian, a kryjące zapewne wiele tajemnic w postaci dawnych przejść, korytarzy i pomieszczeń dziś niewidocznych, o istnieniu których świadczą jedynie pustki w ścianach.

Nieznane jest pierwotne przeznaczenie tych pomieszczeń. Najpewniej były tu niewielkie hale targowe, lub „sklepy” czyli chłodne pomieszczenia piwniczne, w których średniowieczni kupcy przechowywali swoje towary. Mogły istnieć tu również lochy i kazamaty, w których trzymano złoczyńców karanych publicznie na morąskim rynku.

Budynek ratusza wielokrotnie na przestrzeni wieków ulegał zniszczeniu za sprawą pożarów i wojen. Pieczołowicie odbudowywany był najważniejszym budynkiem w mieście. W jego murach znajdowała się siedziba Burmistrza i Rady Miejskiej, wzmiankowanych w dokumentach już w 1334 roku! Władze prężnie rozwijającego się miasteczka z czasem zastąpiły zapewne drewnianą budowlę murowanym budynkiem, do którego przybudowano jeszcze w średniowieczu liczne budy i przybudówki. Mury ratusza obok siedziby władz mieściły także kasę miejską, remizę strażacką, komisariat policji, urząd stanu cywilnego i archiwum miejskie.

Dziś w odrestaurowanych piwnicach ratusza mieści się Morąska Izba Pamięci Historycznej. Utrzymywana jest ze środków gminnych, a prowadzona przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu przez grupę pasjonatów i miłośników historii miasta i regionu.

Ekspozycja opiera się na czterech tematach: Historia ratusza, Napoleońska bitwa pod Morągiem z 1807 roku, Morążanie po 1945 roku, oraz morąskie pamiątki. Wyposażenie sal pochodzi ze zbiorów własnych Bractwa oraz depozytów i darów mieszkańców miasta, którzy chętnie dzielą się swoimi pamiątkami historii w postaci dawnych przedmiotów i starych zdjęć.

Morąska Izba Pamięci Historycznej to również miejsce spotkań ludzi chcących podzielić się swoimi pasjami. Odbywają się tu wykłady, prelekcje i projekcje filmów.  Osoby zainteresowane zorganizowaniem wystawy indywidualnej lub zbiorowej serdecznie zapraszamy do współpracy.

Kontakt:
14-300 Morąg, pl. Jana Pawła II 1
tel.: 89-757-26-82
moraskaizba@gmail.com

(red./MBP Morąg)

error: Nie kopiuj!!!