AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Morążanie świętowali Dzień Niepodległości w różny sposób

Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Morągu z udziałem władz samorządowych, wojska, pocztów sztandarowych. W południe, w ratuszowych piwnicach, otwarto wystawę „Długa droga do Polski – ludzie, miejsca, dokumenty”. W godzinach popołudniowych, w Morąskim Domu Kultury, odbył się koncert galowy, podczas którego wystąpili: Roman Hyla. Michał Dziedzic, Agnieszka Zabrzeska – Weber. Tego dnia odbyły się również wydarzenia sportowe: turniej tenisa stołowego i turniej piłki nożnej im. Jacka Kucharskiego.

Msza św. za Ojczyznę

Morąskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Morągu, której przewodniczył ks. kan. Jan Solis, Dziekan Dekanatu Morągu, z udziałem wojska, pocztów sztandarowych oraz władz samorządowych z Burmistrzem Morąga Tadeuszem Sobierajskim na czele:

Przed morąskim ratuszem stanął maszt z biało-czerwoną flagą

Było to możliwe dzięki udziałowi naszej gminy w akcji „Pod biało-czerwoną”. Projekt „Pod biało-czerwoną” zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależała więc od mieszkańców. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.

Wystawa Fotograficzna „Długa droga do Polski” Ludzie – Miejsca – Dokumenty

Wystawa Fotograficzna „Długa droga do Polski” Ludzie – Miejsca – Dokumenty jest wystawą podsumowującą cały projekt pod tyt. „Długa droga do Polski”. Projekt zakłada odnalezienie ludzi i ich opowieści, indywidualnych historii i historii miejsc ważnych w danym mieście lub jego okolicy. Obszarem naszego zainteresowania jest nasza najbliższa okolica tzn. Ostróda, Morąg, Iława.

Jest to już trzecia edycja przedsięwzięcia o podobnych założeniach. Wszystkie filmy można oglądać na YouTube, na profilu Rzecz Jasna TV

oraz na naszym profilu na Fb Rzecz Jasna

Tworzymy w ten sposób obraz naszego regionu składający się z pojedynczych ludzkich historii a tworzących wspólnie wielobarwną mozaikę. Robimy to, bo powojenna historia regionu jest ciekawa i wielowymiarowa. To łączenie w jedną społeczność ludzi z różnych miejsc, społeczności a nawet języków.

W tegorocznej edycji projektu powstał 12 filmów i 4 wystawy fotograficzne (Ostróda, Iława, Morąg, Samborowo) – zróżnicowane w zależności od miejsca.

Fotografie podzielone są tematycznie na 3 części :

Ludzie – to portrety bohaterów naszych filmów

Miejsca – to artystyczne kolaże zdjęć ważnych dla miasta miejsc z czasów powojennych i współczesnych

Dokumenty – wycinki z powojennej prasy lokalnej

W Morągu swoimi opowieściami podzielili się P. Elżbieta Duch i P. Jerzy Konopko:

Długa droga do Polski. Odcinek 12 – Za co Pani Elżbieta kocha miasto Morąg?

Długa droga do Polski. Odcinek 8 – chłopiec bez imienia? .

Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w ratuszowych piwnicach.

Koncert galowy w MDK

Podczas popołudniowego koncertu galowego wystąpili:

Roman Hyla – organista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Dyrektor Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, absolwent tejże uczelni w klasie organów. Absolwent kierunków Kompozycja (AM Katowice) oraz Kompozycja muzyki filmowej (AM w Łodzi) Odznaczony nagrodą za zasługi dla kultury miasta i regionu za całokształt działalności, dwukrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Będzina oraz stypendysta miasta Będzina.

Michał Dziedzic – urodzony w 1992 roku w Brzesku. Naukę śpiewu klasycznego rozpoczął w wieku 14 lat w klasie śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. W wieku 16 lat został uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu solowego. W roku 2011 tym podjął studia dzienne w Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku „Wokalistyka” w klasie śpiewu solowego (licencjat). Od 2020 roku jest studentem Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy) w klasie śpiewu solowego doc. Alexandra Vovka (studia magisterskie).

Brał udział w licznych warsztatach wokalnych, m.in. prowadzonych przez Bogdana Makala, Jacka Laszczkowskiego, Karinę Skrzeszewską, Ewę Biegas oraz bułgarskiego tenora Kaludiego Kaludova. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Stefanię Toczyską, Andrzeja Dobbera, Brunę Baglioni czy Izabelę Kłosińską. Jest laureatem licznych konkursów wokalnych m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Ad Gloriam Deiparae” w Bochni, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach czy specjalne wyróżnienie im. Jana Kusiewicza w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Bella Voce” w Busko Zdroju.

W latach 2014-2015 był aktorem-solistą w Teatrze Prowincja, a następnie w Polskim Teatrze Historii kreując główne postaci w takich spektaklach, jak: „Santo Subito”, „Uczyń mnie Drzewem” czy „Katyń”. Od 2018 roku rozpoczął współpracę z teatrem muzycznym Arte Creatura, kreując wybitne postacie w operetkach i operach. Prowadzi również działalność koncertową na terenie Polski, Norwegii oraz Czech. Występował w filharmoniach: śląskiej, krakowskiej, świętokrzyskiej oraz czeskiej filharmonii im L. Janecka w Ostravie. W 2022 roku debiutował na deskach teatru operowego – Slezskégo divadla w Opavie.

Agnieszka Zabrzeska – Weber – Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Stefanię Toczyską, Piotra Kusiewicza, Ewę Iżykowską-Lipińską oraz Helenę Łazarską.

W swoim repertuarze posiada wiele arii, pieśń, arii operetkowych czy musicalowych, polskich i zagranicznych kompozytorów, które miała okazję pokazać na wielu konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.

Michał Borkowski-

2004-2009 Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jednolite studia magisterskie, Wydział Instrumentalny (wokalno-aktorski) specjalność wokalistyka

1998-2002 Chór Mieszany Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach

1998-1999 Instrumentalny Zespół Muzyki Dawnej przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. I.J. Paderewskiego w Głubczycach

1997-1999 Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego w Głubczycach, klasa akordeonu

Osiągnięcia i doświadczenie zawodowe:

2002-2004 członek Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, 2009-2020 solista.

Nauczyciel śpiewu w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Żywcu 2013

Trener wokalny na Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych przy fundacji Pro Omnibus w Ciechocinku w latach 2011,2014,2015

Certyfikat ukończenia „Kursu Mistrzowskiego prof. Ewy Czermak”

Dyplom finalisty w X Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym

„W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej”

Laureat I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka w zespole „Mazowsze”

Występy z zespołem Filharmonii Śląskiej; Filharmonii Zielonogórskiej; Filharmonii w Iwano-frankowsku na Ukrainie; Narodowego Teatru Operetki w Kijowie; Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach; Cameratą Silesia; orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu; Mix Orkiestrą z Wodzisławia Śląskiego; Orkiestrą Telemanna z Bielska Białej a także ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Uczestnik trasy koncertowej „10 Tenorów” z agencją Brussa

Uczestnik trasy koncertowej „12 Tenorów” z Woytek Mrozek Production

Uczestnik trasy koncertowej „Zespół Śląsk & Goran Bregović”

Występy u boku takich dyrygentów jak: Jan Wincenty Hawel, Czesław Grabowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Krzysztof Dziewięcki, Kimcherie Lloyd (USA), Emanuel Cornelius (DEU), Igor Iaroshenko (UA), Jean-Claude Hauptmann (FRA)

I Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Jacka Kucharskiego

W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 Morągu odbył się I Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Jacka Kucharskiego. Zagrały drużyny: Przyjaciele Jacka, Elyta, Kodo, AS Bruk, Ged-Invest Zatorze, OSP Jurki, Lechpak, Huragan Morąg Junior.

Przed turniejem na cmentarz na Durach zapalono znicz pamięci na grobie Jacka.

Turniej Tenisa Stołowego z okazji Święta Niepodległości

W sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu odbył się Turniej Tenisa Stołowego z okazji Święta Niepodległości z udziałem dzieci oraz dorosłych.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!