Nowy rok kulturalny z nagrodami i wyróżnieniami
Wojewódzka inauguracja roku kulturalnego 2023/2024, którą organizuje samorząd województwa, odbyła się w auli im. Anny Wasilewskiej CEiIK w Olsztynie.
Kultura jest niezwykle istotną płaszczyzną naszego rozwoju, a samorząd województwa to ważny mecenas kultury w regionie.
Podczas uroczystej gali podsumowano minione wydarzenia, zapowiedziano nadchodzące oraz podziękowano ludziom kultury, którzy za sprawą swego talentu, wiedzy i trudnej pracy promują nasz region w kraju i na świecie.
Inauguracja Roku Kulturalnego miała w tym roku oprawę kopernikowską, co jest związane z obchodami jubileuszu 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika. Ten rok obfituje w wiele wydarzeń wiązanych ze słynnym astronomem, które nadal odbywają się w całym regionie. Były wśród nich m.in. pikniki, wystawy, konferencje naukowe oraz pierwszy w historii musical poświęcony wielkiemu uczonemu.
Choć postać Mikołaja Kopernika zdominowała ten rok, w kulturze działo się dużo więcej. Po raz kolejny przyznane zostały stypendia artystyczne, które trafiły do młodych zdolnych ludzi z Warmii, Mazur i Powiśla. Zwieńczeniem pięciolecia istnienia Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego była nominacja do Oscara oraz liczne nagrody na europejskich festiwalach filmowych dla filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego, który powstał przy naszym udziale. Nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach zbierają także inne współfinansowane przez nas filmy. To: „Tyle, co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera.
– Mijający rok był również intensywny pod względem inwestycyjnym – mówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – W tegorocznym budżecie na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturalnego zabezpieczono ponad 100 mln zł. W tym prawie 30 mln zł na inwestycje. Trwają prace nad przywróceniem blasku Muzeum Herdera w Morągu. Zachwycają efekty renowacji mostu zwodzonego w Muzeum w Lidzbarku Warmińskim. Kończymy wielką inwestycję w Teatrze Sewruka w Elblągu. W Olsztynie już wkrótce zachwycać będzie siedziba CEiIKu przy ul. Parkowej. Także Centrum Polsko-Francuskie będzie można odwiedzić w nowej siedzibie. Z kolei w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 na działania związane z kulturą i turystyką jest przeznaczone 104 mln euro. Z tych środków będą m.in. dofinasowane projekty strategiczne, takie jak: modernizacja planetarium w Olsztynie, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, szlaki kulturowe Warmii i Mazur oraz rozwój Szlaku Kopernikowskiego.
Uchwałą zarządu województwa w 2006 roku została ustanowiona Nagroda Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Jest ona przyznawana za wybitne osiągnięcia twórcze z zakresu nauk humanistycznych o trwałym znaczeniu kulturalnym dla Warmii i Mazur. Za szczególne działania na rzecz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego, przyznawane są natomiast medale „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas gali uhonorowano nagrodami marszałka w dziedzinie kultury twórców indywidualnych i zbiorowych.
Wyróżnienia i nagrody:
Warmińsko-Mazurska Nagroda Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego – dr hab. Teresa Borawska
Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria ARTIS” – Janusz Wiliński
Wyróżnienia Partner 2023: RTS Elbląg i MOSiR Elbląg
Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury:
– Anna Sarnowska
– Agnieszka Markowicz
– Angelika Stawisińska
– Tadeusz Matulewicz
– Michał Młotek
– Piotr Szymański
– Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”
– chór Collegium Baccalarum
– Harlem
– Stowarzyszenie „Kapituła Nagrody imienia Biskupa Ignacego Krasickiego”
– Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA
– TEATR PRZEBUDZENI
– Wspaniały Teatr Bez Nazwy
(wwim)