KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Ogłoszenie wyników konkursu „muzealna przystawka”

W holu olsztyńskiego zamku stała gablota – pusta! W związku z tym rozstrzygnięto konkurs internetowy „muzealna przystawka” na Facebook’u Muzeum Warmii i Mazur.

Na pierwszą „muzealną przystawkę” wybraliście Państwo w głosowaniu na FB koszyczek z pancernika. Eksponat został wykonany z pancerza pancernika, wyściełanego tkaniną i w sierpniu można go podziwiać w holu głównym naszego muzeum.
Rączkę koszyczka tworzy trzymany w pyszczku ogon zwierzęcia.
Pancerz pancernika składa się z szeregów łusek kostnych pokrytych warstwą rogową. Okrywa on niemal całe ciało z wyjątkiem spodniej części tułowia i wewnętrznych stron kończyn. Pomiędzy łuskami występuje elastyczna skóra zapewniająca im ruchomość. Pancerniki w momencie zagrożenia zwijają się „w kulkę”.
Kosze wykonane z pancerników stały się popularne w Stanach Zjednoczonych po Wystawie Światowej zorganizowanej w 1902 roku Nowym Jorku. To właśnie tam po raz pierwszy zostały wystawione przez pochodzącego z Niemiec wikliniarza, Charlesa Apelta, właściciela firmy Apelt Armadillo Company w Teksasie. Apelt Armadillo Farm była jedynym miejscem, które hodowało pancerniki w celach komercyjnych, a sama firma działała do lat 70. XX w. Przez cały okres działalności przedsiębiorstwo produkowało z pancerników nie tylko koszyki, ale także torebki, abażury lamp i kinkietów, a nawet bannery ścienne.
Z jakiego powodu ten niezwykły obiekt trafił do naszych zbiorów pozostaje dla nas zagadką. Jedyna informacja, która zachowała się w dokumentach mówi, że był to zakup od osoby prywatnej dokonany w 1978 roku.
Niewątpliwie jest to najbardziej nietypowy obiekt ze zbiorów Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego w Naszym Muzeum.

(Muzeum Warmii i Mazur)

error: Nie kopiuj!!!