AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Otwarto dwie wystawy w ratuszowej galerii

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu zorganizowało wernisaż dwóch wystaw „Fotografia w czasach zarazy „,”Sztuka czy terapia” w Galerii Ratusza w Morągu.

Fotozen „Fotografia w czasach zarazy”

Jest grupą fotograficzną zainicjowaną przez Pawła Pudłowskiego — Miłakowianina, którego życie na wiele lat rzuciło do Będzina, gdzie swoją pasję fotograficzną realizował jako członek grupy „Koń Trojański”. Po opuszczeniu zagłębia i powrocie w rodzinne strony zaczęło mu brakować pozytywnych doświadczeń wyniesionych z „Konia Trojańskiego”, co zaowocowało pomysłem stworzenia formacji działającej na Warmii. Wraz z ideą stworzenia grupy, Paweł miał już gotowy pomysł na jej nazwę. W życiu bliska jest mu filozofia Zen —ulotność chwili, brak przywiązania do kanonów i uprzedzeń, otwarcie na tu i teraz, będące częścią Zen. Wspomniana filozofia kojarzy mu się z fotografią i fotografowaniem.

Członkowie grupy przyjęli tę argumentację nie siląc się nawet na kontrpropozycje, ponieważ nazwa po prostu im się spodobała. Kluczem do naboru członków była wzajemna znajomość w środowisku. Nowo zwerbowani pasjonaci werbowali innych fotografów, których znali. Jedni pojawiali się jednorazowo, inni zostali na stałe. Grupa jest jednak nadal otwarta na fotografów, którzy chcieliby się odnaleźć z takiej formie działalności.

„Fotozen” nie wyznacza ram. Każdy fotografuje to co lubi i gdzie lubi. Każdy ma własną technikę, ulubione tematy, czy upodobanie do sprzętu. Ustalono jednak, że członkowie grupy dzielą się swoją pasją ze sobą nawzajem. Odbywa się to głównie poprzez spotkania i pokazy fotografii. Dodatkowo część swoich prac publikują pod wspólną marką „Fotozen” na portalu społecznościowym Facebook. Ciekawą formą współpracy są wspólne wyprawy fotograficzne. Poszczególni członkowie proponują indywidualną trasę przejścia, czy przejazdu, tak by zapoznać pozostałych uczestników wypraw z miejscami, ich zdaniem, wartymi odwiedzenia. Jedną z form działalności są również wspólne wystawy.

Przypominamy, że Galeria Art.-Nova zorganizowała pierwszą wystawę grupy Fotozen, pokrywającą się z terminem pierwszej rocznicy powołania Fotozen do życia. Wystawa miała miejsce 15 listopada 2019 r .0 nas pierwsze spotkanie miało miejsce w tej Galerii w styczniu 2020 r.

Fotozen — „Fotografia w czasach zarazy” to ekspozycja wielkoformatowej fotografii zbiorowej, przełamująca barierę strachu trudnej, pandemicznej, czającej nas codzienności minionego czasu. Pandemia zatrzymała czas opustoszając ulice miast na całym świecie. Wszechobecne maseczki ochronne, komunikaty o zachowaniu bezpiecznej odległości i dezynfekcji, nie odebrały jednak pasjonatom fotografii chęci obserwacji zjawisk, miejsc, ludzi, sytuacji, czy tematów z różnych dziedzin. Aby urozmaicić czas podczas przymusowego przebywania na narodowej kwarantannie, w oderwaniu od natłoku informacji docierających z mediów na temat pandemii, członkowie grupy wyszli z aparatami by zarazić fotografią. Wyprawy z aparatem jeszcze bardziej połączyły zwariowanych fotomaniaków. Pozwoliły czerpać satysfakcję, radość, frajdę, a przede wszystkim mnóstwo zabawy. Każdy z członków grupy, który zgłosił chęć uczestnictwa w wystawie zaprezentuje jedną wybraną fotografię. Dopełnieniem spotkania będzie krótki pokaz zdjęć w formie multimedialnej.

Swoimi pracami podzielą się niżej wymienieni członkowie grupy: • Aneta Pawtel, • Magdalena Przybysz — Pietrzak, • Malwina Roguska, • Paweł Pudłowski, • Paweł Figlant, • Jan Kołkowski, • Andrzej Kosakowski, • Marek Orkwiszewski, • Zbigniew Sopyła, • Mariusz Kazimierczuk, • Wiktor Kulesa.

Druga wystawa „Sztuka czy terapia” to kolorowanki antystresowe dla dzieci i dorosłych. Pozwalają one złagodzić stres i wyciszyć się. Oprócz tego, kolorowanie zwiększają koncentrację i kreatywność, a także budują wiarę we własne siły. Niektórzy psychologowie w kolorowankach antystresowych upatrują nawet remedium na stany depresyjne. Kolory mają duży wpływ na człowieka. Zarówno te którymi się otaczamy w mieszkaniu, jak i ta w które się ubieramy czy spożywamy.

Kolory wpływają na nasze samopoczucie, a to z kolei potrafi wywołać w nas i naszym organizmie bardzo pozytywne reakcje chemiczne, poprawiając naszą ogólną kondycję i zdrowie. Możemy przeczytać w różnych internetowych źródłach.

Zapraszamy do obejrzenia obu wystaw.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!