AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Parafie informują, ile osób może uczestniczyć w Mszach św.

W związku z nowymi przepisami państwowymi, wprowadzającymi od poniedziałku zasadę, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 m2 powierzchni, parafie dokonują wyliczeń i informują, ile osób może być w poszczególnych kościołach i kaplicach podczas Mszy Świętych oraz nabożeństw – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Morąskie parafie informują również o ilości osób, które mogą przebywać podczas nabożeństw.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Kościół w Polsce od początku epidemii, w trosce o zdrowie i życie całego społeczeństwa, dostosowuje się do ograniczeń sanitarnych. „Wytyczne w tych kwestiach przekazywał przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, głos zabierało Prezydium Episkopatu, biskupi diecezjalni wydawali dekrety” – powiedział.

„Bardzo dziękujemy księżom i wiernym za wykazanie się odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne, poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych, dotyczących liczby uczestników Mszy św. i nabożeństw, zachowania odległości 2 metrów między osobami w kościołach oraz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, na przykład poprzez maseczki, także w świątyniach. Prosimy by nadal stosować się do zaleceń służb sanitarnych” – dodał.

Parafia Świętego Józefa w Morąguhttp://www.swjozefmorag.elblag.opoka.org.pl/  

Od 20 kwietnia w naszym kościele (zgodnie z rozporządzeniem) w liturgii może uczestniczyć 86 osób. Miejsca siedzące zostaną oznaczone. Obowiązuje zasłonięcie ust i nosa.

Okazja do spowiedzi wielkanocnej, codziennie, przed poranną i wieczorną Mszą Świętą.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Morąguhttps://moragtrojca.pl/
Według najnowszych rozporządzeń ministra zdrowia od 20 kwietnia 2020r. w naszym kościele podczas Mszy św. i nabożeństw może przebywać max 42 osoby. Wszystkie osoby uczestniczące w liturgii oprócz celebransa i koncelebransów mają obowiązek przesłaniania ust i nosa. Pierwszeństwo na Mszach mają osoby zamawiające intencję. Zachęcam by uczestniczyć w transmisjach.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. bł. Michała Kozala B.M. w Morągu  – http://parafiakozala.eu/

Od 20 kwietnia limit osób uczestniczących we Mszy św. został zwiększony do 1 osoby na 15m2, czyli w kościele parafialnym będzie to 20 osób, a w Łącznie 10 osób. Uczestników liturgii obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy państwowe stwarzają możliwość, by w kościołach mogło się modlić, korzystać ze spowiedzi i Komunii Świętej więcej osób niż w ubiegłych tygodniach. „Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!