AktualnościHALO MORĄG

Pętla taktyczna czyli pierwszy egzamin nowych terytorialsów

Na pododdziale o godzinie 3.00 ogłoszono alarm. Dla szkolonych był to znak do wymarszu w sekcjach. Od tego momentu przyszli żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli egzamin na pętli taktycznej, która jest ostateczną weryfikacją wiedzy, jaką przyswoili podczas szkolenia podstawowego.

Przez 16 dni instruktorzy i dowódcy uczyli przyszłych terytorialsów podstaw wojskowego rzemiosła. W końcu przyszedł moment weryfikacji umiejętności ochotników. Z chwilą ogłoszenia alarmu na kompanii, żołnierze podlegali nieustannej ocenie. Musieli szybko spakować się i zameldować gotowość do wymarszu do wskazanego miejsca, gdzie otrzymali zadania.

Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszając się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzieli gdzie i kiedy mogą wejść na zasadzkę. „Pętla taktyczna” sprawdziła zagadnienia z zakresu całego szkolenia.

Podczas egzaminu żołnierze musieli zmierzyć się z takimi zadaniami jak: pokonywanie terenu różnymi sposobami, ładowanie magazynka na czas czy, ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, praca na mapie, wykonywanie okopu, taktyka, dostarczanie amunicji na czas czy strzelanie.

Żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej w najbliższą sobotę, 1 lipca o godzinie 10.00 na placu apelowym w Morągu, gdzie stacjonuje 42 batalion lekkiej piechoty.

(kpr. Sabina Mazurek/ kpr. Angelika Wieczorek, zespół prasowy 4W-MBOT)

error: Nie kopiuj!!!