HALO MORĄG

Pijany uciekał przed policją

Pomimo wyraźnych sygnałów dawanych przez policjantów, 27-letni mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Zaczął uciekać. Powodem zachowania kierującego był jego stan psychofizyczny i nielegalne substancje. Teraz za niezatrzymanie się do kontroli drogowej i pozostałe przestępstwa wkrótce odpowie przed sądem.

W czwartek (11.05.23) w miejscowości Kozia Góra w gminie Łukta, kierujący 27-latek pomimo wydania przez policjantów Posterunku Policji w Łukcie poruszających się radiowozem oznakowanym, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia zatrzymania pojazdu, nie zatrzymał się niezwłocznie i kontynuował dalszą jazdę. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali mężczyznę. Jak się okazało nieodpowiedzialny kierujący był nietrzeźwy. Badanie wykazało zawartość ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo w trakcie czynności w pojeździe mężczyzny ujawniono niewielką ilość zakazanej substancji w postaci amfetaminy. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, po czym osadzono w policyjnej celi gdzie po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty za popełnione przestępstwa.

Teraz za swoje zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem.

Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Niezatrzymanie pojazdu w tej sytuacji zmusza policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba zachować rozsądek i ponieść ewentualne konsekwencje prawne za jazdę na przykład bez uprawnień, pod wpływem alkoholu lub nadmierną prędkość. Kara pozbawienia wolności to nie jedyna grożąca Ci konsekwencja. Wypłata odszkodowań dla ewentualnych ofiar wypadku, którego możesz być sprawcą, jest także bardzo kosztowną kwestią. Kara za wypadek ze skutkiem śmiertelnym to nawet 8 lat więzienia. Nie warto ryzykować życia własnego i innych!

Pamiętaj: Zgodnie z prawem, do zatrzymania pojazdu, który zagraża życiu lub zdrowiu policjanta lub innych osób, policjant może wykorzystać broń palną. Niezatrzymanie się do kontroli, szaleńcza jazda i narażenie życia innych, w pewnych sytuacjach, może zmusić policjantów do sięgnięcia po broń. Broń jest stosowana do zatrzymania pojazdu, a nie wobec kierującego. Łatwo sobie jednak wyobrazić, co może się wydarzyć, kiedy pocisk policyjny przebije oponę rozpędzonego pojazdu…

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!