AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

„Przydrożne kapliczki” – wystawa fotograficzna Anny Dziubińskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu ma przyjemność zaprosić na wystawę fotograficzną pt. „Przydrożne kapliczki” w Galerii Lokalnych Twórców znajdującą w się w Wypożyczalni dla Dorosłych. Autorką tej niecodziennej wystawy jest pani Anna Dziubińska, która z wielką pasją podróżuje po świecie i fotografuje fascynującą ją architekturę. W swojej najnowszej wystawie pani  Anna prezentuje nam fotografie Warmińskich Kapliczek, które są symbolem Warmii i najbardziej charakterystycznym elementem wiejskiego krajobrazu.

Pobożni mieszkańcy wznosili je przez stulecia z potrzeby serca, jako wota „błagalne” i jako ochrona przed „siłami nieczystymi” – duchami, zjawami. Budowle te najczęściej wznoszono przy roztajach dróg, ruinach, zadziwiających tworach przyrody, a także w miejscach popełnienia zbrodni.  Według badaczy na terenie Warmii powstało ich około 1450.

Wokół kapliczek skupiało się życie religijne wsi, szczególnie tam, gdzie nie było kościoła.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zwiedzania wystawy i poznawania lokalnej architektury w dniach 01-29.04.2023 r. w godzinach otwarcia Wypożyczalni dla Dorosłych. Wernisaż wystawy obędzie się w dniu 15.04.2023 r. o godz. 13.00 – serdecznie zapraszamy!

(MBP Morąg)

error: Nie kopiuj!!!