AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

RAPORT O STANIE GMINY MORĄG ZA 2021 ROK

Burmistrz Morąga przedstawia Radzie Miejskiej w Morągu Raport o stanie Gminy Morąg, podsumowujący działalność w 2021 roku. Zakres opracowanego dokumentu obejmuje przede wszystkim realizację polityk, programów, strategii oraz uchwał Rady Miejskiej w Morągu za rok 2021. Ponadto zawiera ogólne informacje o Gminie Morąg i dane demograficzne, a także informuje o działających w strukturach Gminy Morąg jednostkach i instytucjach oraz realizowanych przez nie zadaniach Gminy.

Wg danych Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego w Morągu liczba mieszkańców Gminy Morąg ogółem zmniejszyła się w 2021 roku w stosunku do roku 2020 o 400 osób i na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosiła 23.390 osób, w tym 11.937 kobiet i 11.453 mężczyzn. Należy domniemywać, że sytuacja ta spowodowana jest migracją mieszkańców oraz zgonami.
Liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym (tj. 15 lat i mniej) 3.975 osób, w tym 2.056 mężczyzn i 1.919 kobiet.
Liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym – kobiety: (16-60 lat) 6.704, mężczyźni: (16-65 lat) 7.883
Liczba mieszkańców w wieku poprodukcyjnym wynosiła 4.828 w tym: 1.514 mężczyzn i 3.314 kobiet.
Na początku 2021 r. w Mieście Morąg mieszkało 13.080 osób, a na terenach wiejskich 10.621 osób.
Na koniec 2021 r. dane te przedstawiały się następująco: na terenach miejskich mieszkało 12.825 osób, a na terenach wiejskich 10.565 osób.
W 2021 r. w Gminie Morąg narodziło się 190 dzieci, w tym 103 dziewczynek i 87 chłopców.
W 2021 r. zmarło 340 osób, w tym 153 kobiet i 187 mężczyzn.

W czasie sezonu turystycznego Gminę Morąg odwiedza zwykle ok. 20 tys. turystów, jednak w związku z panującą pandemią w 2021 r. liczba odwiedzających była mniejsza i wynosiła ok. 12 tys. Obsługą ruchu turystycznego w naszej Gminie zajmuje się certyfikowana Informacja Turystyczna z siedzibą w ratuszu w Morągu, prowadzona przez stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieodkrytych Tajemnic”.
W IT można nabyć przewodniki turystyczne, pamiątki z regionu, można skorzystać ze stanowisk
komputerowych i Internetu.
Atrakcyjne położenie Gminy Morąg, walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne, stwarzają warunki do rozwoju turystyki. Warunki takie występują szczególnie w szerokim otoczeniu jeziora Narie (miejscowości: Kretowiny, Bogaczewo, Gulbity, Wilnowo), wyposażonym w infrastrukturę okołoturystyczną, w tym w szczególności przystań żeglarską „Keja” w Bogaczewie oraz plażę główną w Kretowinach, jak również nad jeziorem Ruskim (miejscowość Ruś) oraz jeziorem Bartężek. Gmina Morąg wchodząca w skład województwa warmińsko-mazurskiego położona jest w szczególnie chronionym obszarze, tzw. „Zielonych Płuc Polski”.
Bogactwo historyczne naszej Gminy przedstawiają liczne zabytki architektury umiejscowione najliczniej w centrum Morąga, a trzynaście najciekawszych z nich wchodzi w skład wyznaczonego i oznakowanego Miejskiego Szlaku Turystycznego.

Gmina Morąg posiada 25 świetlic wiejskich z czego 23 administrowane są przez Morąski Dom Kultury, są to świetlice zlokalizowane w następujących miejscowościach: Bogaczewo, Bożęcin, Bramka, Chojnik, Dobrocinek, Jurki, Kalnik, Królewo, Łączno, Maliniak, Markowo, Niebrzydowo Wielkie, Nowy Dwór, Raj, Rolnowo, Słonecznik, Strużyna, Wenecja, Wilnowo, Zawroty, Złotna, Żabi Róg – 2 świetlice. Pozostałe 2 świetlice w Królewie i Rusi, oddane są w użyczenie sołectwom. Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców Gulbit oddane jest pomieszczenie użytkowe pełniące funkcje świetlicy.

– Rok 2021 był kolejnym rokiem wytężonej pracy, mojej i współpracowników niestety zakłócony panującą sytuacją epidemiologiczną wywołaną covid-19. Ważną rolę odegrały zrealizowane inwestycje. Potrzeb w naszej Gminie jest nieustannie wiele i dzięki aktywnej pracy radnych Gminy Morąg i pracy pracowników Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych Gminy, udaje nam się je sukcesywnie realizować. Niemożliwym jest finansowanie wszystkich potrzeb z własnego budżetu, dlatego o tempie rozwoju Gminy Morąg od lat decyduje nasza wysoka skuteczność w zdobywaniu pieniędzy z zewnątrz. W mojej ocenie budżet Gminy na rok 2021 był budżetem, który umożliwił zrealizowanie zadań bieżących, podnoszących jakość życia mieszkańców oraz wpływającym na rozwój Gminy poprzez realizację wielu zadań inwestycyjnych. Gmina posiada pełną płynność finansową, oraz pełną zdolność kredytową – mówi  Tadeusz Sobierajski, Burmistrz Morąga.

Pełna treść raportu – _Raport_o_Stanie_Gminy_2021

(red.)

error: Nie kopiuj!!!