Warmia i Mazury

Razem pracują, odpoczywają, spędzają wolny czas…

Zgrany zespół, takie określenie najbardziej pasuje do duetu przewodnik i pies służbowy. W Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie obecnie czynną służbę pełni 20 psów. 

Odgrywają one ogromną rolę w bezpośrednim ujawnianiu przestępstw i wykroczeń, ale również w obszarze prewencyjnym. Wspierają pracę funkcjonariuszy przy kontrolach środków transportu w ruchu osobowym i towarowym, przy rewizjach bagażu, towarów, przesyłek kurierskich i pocztowych. Są nieodzowne podczas przeszukań posesji i firm oraz bezkonkurencyjne w wykrywaniu wyrobów akcyzowych, narkotyków, waluty. Na przejściach granicznych psy są prawdziwym postrachem przemytników. Nawet najlepiej przygotowana skrytka z kontrabandą nie umknie ich czujności.

Psy pracujące w KAS wyszkolone są do wykrywania wyuczonych zapachów, głównie do wyrobów tytoniowych, narkotyków i waluty. Kilka czworonogów pracuje jako tzw. psy dualne, czyli takie, które mogą jednocześnie wykrywać dwa zapachy np. tytoń i walutę, a docelowo również bursztyn i okazy CITES.
Bez względu na rasę każdy pies może trafić do służby, jeżeli przejdzie test predyspozycji i badania lekarskie.
Między przewodnikiem a jego czworonożnym kompanem rodzi się silna więź. Psy stają się członkami rodzin swoich opiekunów. Po służbie razem odpoczywają, spędzają wolny czas. Gdy przechodzą na emeryturę, w domu przewodnika otoczone są miłością i mogą liczyć na troskliwą opiekę. (KAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!