Warmia i Mazury

Seniorka zmanipulowana przez oszustów. Uwierzyła, że rozmawia z ,,prokuratorem” – straciła 45.000 zł.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy zgromadzonych w domu i na rachunku bankowym. Pamiętajmy o tym, że policjanci ani prokuratorzy nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie żądają przekazania pieniędzy! Do oficera dyżurnego ostródzkiej policji docierały sygnały o niepokojących połączeniach telefonicznych odbieranych przez mieszkańców powiatu ostródzkiego, podczas których oszuści chcąc wyłudzić pieniądze, podawali się za prokuratora.

W poniedziałek (22.01.2024 r.) oficer dyżurny ostródzkiej jednostki policji otrzymywał niepokojące zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą na ,,prokuratora”. W większości przypadków próby te okazały się bezskuteczne, jednak nie w przypadku 89-letniej mieszkanki Ostródy.

Około godziny 16:00 do kobiety na telefon stacjonarny dodzwonił się mężczyzna podający się za prokuratora. W rozmowie zapytał rozmówczynię czy potwierdza dane w postaci imienia i nazwiska – jej wnuczki. Kobieta potwierdziła. Następnie fałszywy ,,prokurator” poinformował 89-latkę, że jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy w którym to doprowadziła do śmierci innego człowieka i grozi jej areszt. Aby uniknąć odpowiedzialności potrzebne są pieniądze. Mężczyzna zażądał 180 tysięcy złotych. Seniorka odparła i przyznała jednocześnie, że dysponuje gotówką zgromadzoną w domu w wysokości 45 tysięcy złotych. Podała numer swojego telefonu komórkowego oraz dokładny adres zamieszkania. Mężczyzna podczas rozmowy poinformował, że skontaktuje się z nią Policja. W trakcie kolejnego połączenia w tle dobiegał lamentujący kobiecy głos proszący o pomoc. 89-latka została poinformowana, że zaraz przyjedzie ,,kurier” i odbierze pieniądze. Zgodnie z zaleceniami oszustów, spakowała swoje pieniądze, włożyła je do reklamówki i wyszła przed budynek, gdzie następnie całą kwotę przekazała ,,kurierowi”.

Prokuratorzy i policjanci nigdy nie informują o prowadzonych działaniach i nie żądają żadnych pieniędzy! Nie pytają również o majątek osobisty !

Nie ulegajmy emocjom oraz presji czasu wywołanej przez rozmówcę !

Metoda „na prokuratora” nie różni się schematem działania oszustów od znanych powszechnie metod „na wnuczka” czy „na policjanta”. W przypadku odebrania takiego telefonu, należy natychmiast rozłączyć się i powiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policjanci apelują zwłaszcza do osób młodych !

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.

Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!