AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Służba drogowa GDDKiA: Zimowa gotowość

Podstawowy czynnik zapewniający kierowcom bezpieczeństwo w okresie zimowym to odśnieżone i przejezdne drogi. Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest przygotowana do zimowego utrzymania 1319 km dróg krajowych. Do tego celu w gotowości są 294 jednostki sprzętu, w tym 150 pługosolarek, 90 pługów oraz 54 szt. sprzętu wspomagającego w postaci ładowarek, równiarek itp. W tej chwili w magazynach w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się  około 15,5 tys. ton soli oraz 1,7 tys. ton innych materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA w zakładce „Serwis dla kierowców”, gdzie można sprawdzić aktualne warunki przejazdu i skorzystać z podglądu dróg krajowych na mapie kamer monitorujących.

Drogi krajowe na Warmii i Mazurach w sezonie zimowym 2020/2021 utrzymywane będą w następujących standardach:

w standardzie I (około 200 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami  utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godzin. W województwie warmińsko-mazurskim w I standardzie utrzymywane są drogi ekspresowe S7 i S51.

w standardzie II (około 694 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu może występować do 6 godzin. W województwie warmińsko-mazurskim w II standardzie utrzymywane są drogi krajowe nr 15, 16, 51, 53, 54, 59, 65 oraz S22.

w standardzie III (około 425 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godzin od momentu ustaniu opadów śniegu.  W województwie warmińsko-mazurskim w I standardzie utrzymywane są drogi krajowe nr 57, 58, 63 oraz niektóre odcinki dróg nr 16 i 59.

(GDDKiA Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!