AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Stan bezpieczeństwa pożarowego na terenie gminy Morąg

Na terenie gminy Morąg funkcjonuje 13 ochotniczych straży pożarnych, spośród których 12 działa jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. Dwie jednostki OSP Żabi Róg i OSP Słonecznik włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo — Gaśniczego. Ponadto w KSRG funkcjonuje jednostka wojskowej ochrony przeciwpożarowej 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej garnizonu Morąg. W ubiegłym roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy Komendantem Powiatowym PSP w Ostródzie, Dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Szefem Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dotyczące przedłużenia włączenia do KSRG powyższej jednostki ochrony przeciwpożarowej. Podpisanie podobnego porozumienia trójstronnego (z tą różnicą że stronami będzie Komendant Powiatowy, Burmistrz Morąga oraz Prezes jednostki OSP) będzie konieczne w przyszłym roku w związku z przedłużeniem włączenia do KSRG jednostki OSP w Słoneczniku.

Dotychczasowa decyzja Komendanta Głównego obowiązuje do 31 grudnia 2022 r. W okresie od 1 stycznia do 30 września 2021 r. na terenie gminy Morąg odnotowano 275 interwencji straży pożarnej. W porównaniu z analogicznym okresem w roku 2020 jest to wzrost o 55 zdarzeń (25%).

Z każdym rokiem zmniejsza się liczba interwencji związanych z działaniami gaśniczymi. W bieżącym roku był to spadek o około 11%. Mimo to ogólna liczba interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej ma tendencję wzrostową. Pokazuje to, że zakres działalności za równo OSP jak i PSP zwiększa się i ma szerszy aspekt ratowniczy.

Dominującym rodzajem miejscowych zagrożeń są działania związane z usuwaniem skutków anomalii pogodowych (przewrócone drzewa, zalane piwnice itd.) Do drastycznego wzrostu liczby interwencji doszło w związku z występowaniem owadów błonkoskrzydłych. Po otrzymaniu informacji z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego obowiązkiem jest zadysponowanie jednostki ochrony przeciwpożarowej i ocenie zagrożeń przez Kierującego Działaniem Ratowniczym na miejscu zdarzenia. W zdecydowanej większości przypadków zastosowanie mają przepisy Ustawy z dnia 7 lipca Prawo Budowlane „właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: (…) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury (…) mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi” a działania strażaków ograniczają się do doraźnej ewakuacji poza strefę zagrożenia, oznakowania i zabezpieczenia miejsca.

Spośród 275 interwencji, jakie miały miejsce na terenie gminy Morąg, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej brały udział w działaniach ratowniczych 139 razy, z czego z uwagi na skalę zdarzenia 63 — krotnie zlikwidowały zagrożenie bez udziału zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Jednostka Ratowniczo — Gaśnicza w Morągu do działań na terenie gminy wyjeżdżała 211 razy.

Jednostki OSP Żabi Róg i Słonecznik, należące do Krajowego Systemu Ratowniczo —Gaśniczego objęte są corocznymi inspekcjami przez Komendanta Powiatowego, z których otrzymały oceny odpowiednio dobrą i dostateczną. Ponadto pozostałe jednostki OSP objęte są kontrolami raz na dwa lata. W bieżącym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną przeprowadzono inspekcję w OSP Ruś, która otrzymała ocenę bardzo dobrą. Stwierdzone podczas kontroli nieprawidłowości wraz z uwagami zespołu inspekcyjnego przekazane zostały Burmistrzowi Morąga. Zaznaczyć należy, że wymagania wobec jednostki OSP włączonych do KSRG są większa i bardziej krytyczna ocena końcowa nie świadczy o słabszym przygotowaniu operacyjnym względem lepiej ocenionych jednostek OSP spoza KSRG. Jedynym brakiem w zakresie wyszkolenia, odpowiadającym wymaganiom dla jednostek OSP KSRG, jest brak przeszkolenia we współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym w OSP Słonecznik. W przypadku jednostek OSP spoza KSRG za najistotniejszy problem uznaje się mała liczbę członków OSP, mogących brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych tj. ukończyli szkolenie podstawowe, mają ważne badania lekarskie oraz są w wieku 18-65 lat. Problem ten dotyczy OSP Strużyna (7 druhów), OSP Ruś (7 druhów) oraz OSP Nowy Dwór (9 druhów), co ma bezpośredni wpływ na dyspozycyjność tych jednostek.

W bieżącym roku w ramach zadań publicznych ,.Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo — gaśniczego”, „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo — gaśniczych” oraz „Dofinansowanie ze środków funduszu przeciwdziałania COVID-19″ jednostki OSP gminy Morąg otrzymały dofinansowanie w wysokości odpowiednio 8 700 (2 jednostki). 13 640 złotych (3 jednostki) oraz 65 000 zł (13 jednostek). Ponadto w rządowym programie #Szczepimy się z OSP czynny udział bierze OSP Morąg, która pomaga przy organizacji szczepień. Aktualnie OSP Morąg plasuje się na 1 miejscu w województwie warmińsko-mazurskim pod względem liczby szczepień.

Analiza zabezpieczenia operacyjnego pod względem działań ratowniczych na obszarach wodnych wykazała konieczność zwiększenia gotowości operacyjnej w pobliżu jeziora Narie (największego jeziora w powiecie ostródzkim). W związku z powyższym do jednostki OSP w Żabim Rogu użyczona została łódź ratownicza, użytkowana wcześniej przez JRG Morąg.

Sporadycznie dochodzi do problemów z zabezpieczeniem obszaru chronionego JRG Morąg, głównie samego miasta Morąg. W zdecydowanej większości przypadków po zadysponowaniu pełnej obsady JRG Morąg do poważniejszych zdarzeń, zabezpieczenie miasta realizowane jest przez zastęp z Wojskowej Straży Pożarnej JW w Morągu. W przypadku gdy skala zdarzenia wymaga jednak zadysponowania większej liczby sił i środków (w tym powyższej jednostki) miasto pozostaje bez zabezpieczenia operacyjnego.

Podczas kontroli 14 obiektów stwierdzono łącznie 61 nieprawidłowości. Ponadto przeprowadzono kontrole obiektów w stosunku do których Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie wydał decyzje administracyjne z nakazem usunięcia nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej: • Szpital Miejski w Morągu Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 16, 14-300 Morąg Decyzja PZ.5580.02.04.2013 z 06.03.2013 r. — decyzja wykonana w całości • Przedszkole „Jedyneczka” w Morągu ul. 11 Listopada 11, 14-300 Morąg Decyzja PZ.5580.22.07.2019 z 17.01.2020 r. — decyzja wykonana w całości • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II ul. Mickiewicza 25, 14-300 Morąg Decyzja PZ.5580.28,18.2018 z 25.04.2019 r. — decyzja wykonana w całości

W ramach przygotowania do sezonu zimowego planowane są kontrole w obiektach związanych z zimowym wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Niezależnie od powyższego informuję, że pracownicy sekcji kontrolno-rozpoznawczej we współpracy z pionem operacyjnym na bieżąco informują osoby zainteresowane o konieczności terminowego wykonywania przeglądów oraz czyszczenia przewodów kominowych. Informacje o zdarzeniach związanych z pożarami kominów oraz tlenkiem węgla zostają niezwłoczne przekazane do Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie oraz w przypadku powzięcia informacji o uszkodzeniu przewodu kominowego do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostródzie.

(red./UM Morąg)

error: Nie kopiuj!!!