AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

STAN BEZROBOCIA NA TERENIE MIASTA I GMINY MORĄG

Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie Filia w Morągu przygotował dla morąskich radnych informację na temat STANU BEZROBOCIA NA TERENIE MIASTA I GMINY MORĄG wg stanu na dzień 31.05.2022 r.

Inflacja, rosnące raty kredytów, wojna w Ukrainie oraz zerwane łańcuchy dostaw postawiły polskich przedsiębiorców w bardzo trudnej sytuacji. Na razie nie przekłada się jednak ona na wzrost bezrobocia. Tak przynajmniej wynika z nowych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w środę, 25 maja. Według GUS liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w ubiegłym miesiącu w polskich urzędach pracy wyniosła 878 tys. osób. To 22 tys. osób mniej niż w marcu. Bezrobocie określa się nie tylko w liczbach, lecz również w stopie bezrobocia, którą definiujemy jako stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu. Według danych GUS najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce i wynosi 2,9 proc. Tuż za nią jest Śląsk (4,2 proc.) oraz Małopolska (4,4 proc.). Najtrudniejsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach (8,3 proc.), Podkarpaciu (7,8 proc.) oraz w Kujawsko-Pomorskiem (7,3 proc.). Nowe dane opublikowano również na podstawie Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Według nich stopa bezrobocia wyniosła w Polsce w I kwartale 2022 r. 3,1 proc. wobec 2,9 proc. w IV kwartale 2021 r. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kw. 2022 roku 58,0 proc., tak jak w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia zmienił się z 56,2 proc. na 56,3 proc. w W kw. 2021 r. Ten trend jest spójny z sytuacją na rynku pracy w mieście i gminie Morąg.

Porównując do roku 2021 procent bezrobotnych zarejestrowanych [wg. wieku], aż 27%, stanowi grupa osób mająca 25-34 lata. Osoby młode mają na rynku pracy utrudniony start spowodowany brakiem doświadczenia zawodowego. Głównie do tej grupy osób kierowana jest pomoc w formie staży zawodowych. Zarówno młode osoby bezrobotne jak i pracodawcy z naszej gminy chętnie korzystają z tej formy pomocy, a okres 6 miesięcy trwania stażu wydaje się być wystarczający do opanowania umiejętności praktycznych koniecznych do wykonywania pracy na wybranych stanowiskach.

Kobiety stanowią 58,7 % ogółu bezrobotnych. Konieczność sprawowania opieki nad dziećmi jest jednym z powodów wycofania się ich z rynku pracy. Zmiany techniczne i technologiczne oraz przerwa w wykonywaniu zawodu powodują utracenie pozycji zawodowej oraz problemy z ponowną integracją z rynkiem pracy. W statystykach wyodrębnione są również dwie grupy wiekowe: bezrobotni do 30 roku życia oraz bezrobotni powyżej 50 roku życia. Stanowią oni łącznie 51,1% bezrobotnych. Liczba bezrobotnych do 30 roku życia w porównywanym okresie nieznacznie zmalała (2,4%), a w grupie zarejestrowanych powyżej 50 roku życia nastąpił wzrost o 1,7 %. Zmiany demograficzne w Polsce powodują znaczne zmniejszenie liczby osób w wieku produkcyjnym, negatywnie wpływając na rynek pracy oraz sytuację ekonomiczną kraju . Ponad połowę wszystkich zarejestrowanych w Gminie Morąg bezrobotnych stanowią osoby długotrwale [pow.12 miesięcy] pozostające bez pracy. Przedłużający się okres pozostawania bez legalnego zatrudnienia wpływa niekorzystnie na sytuację nie tylko osoby bezrobotnej, ale również jej rodziny, czy najbliższego środowiska. Duży odsetek długotrwale bezrobotnych stanowią osoby zamieszkujące tereny wiejskie, słabo skomunikowane z miastem Morąg.

Więcej szczegółów: – stan bezrobocia w mieście i gminie Morąg – szczegóły

(red.)

 

 

 

error: Nie kopiuj!!!