Warmia i Mazury

W Jonkowie powstanie nowoczesna fabryka

W uroczystościach przekazania placu pod budowę nowoczesnej fabryki i Centrum Badawczo-Rozwojowego „ERKO 4” uczestniczyła Sylwia Jaskulska z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzięki tej inwestycji firma wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, samochodowego, kolejowego i lotniczego.

ERKO jest jednym z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. Zatrudnia około 300 pracowników. Posiada zakład produkcyjny w Czeluśnicy na Podkarpaciu i w Jonkowie pod Olsztynem, gdzie znajduje się centrala firmy.

– Samorząd województwa od początku swojego istnienia wspiera przedsiębiorczość i rozwój gospodarki regionu – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa. – Z tym większą radością przyjęliśmy informacje o budowie na terenie powiatu olsztyńskiego zaawansowanej technologicznie fabryki oraz innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Wierzymy, że ich powstanie przyczyni się do utworzenia kolejnych miejsc pracy wysokiej jakości, dzięki czemu zatrudnienie znajdzie tu wielu  specjalistów. Jestem przekonana, że ta inwestycja zwiększy również potencjał spółki i pomnoży rynkową wartość. Choć należy pamiętać, że produkty firmy już od dziesiątek lat konkurują na równi ze światowymi potentatami.

Głównym obszarem działalności fabryki będzie produkcja dla branży elektrotechnicznej. Oprócz tego realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace i branży urządzeń medycznych, jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Inwestycja pozwoli też na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku – szczególnie eksportu oraz e-commerce.

ERKO 4 stanie się Centrum Wiedzy z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji. Przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji będą mogli tu zobaczyć wdrożone i pracujące już rozwiązania oraz współtworzyć z firmą ERKO maszyny i urządzenia spełniające ich spersonalizowane potrzeby. Młodzież ze szkół średnich i wyższych będzie odbywała tu praktyki i staże przygotowujące do pracy w przemyśle.

– Fabryka zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa – ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń – wyjaśnia Piotr Pętlak, prezes zarządu firmy ERKO.

Działalność fabryki ERKO ma również na celu poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne mające na celu wyeliminowanie spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.

Fabryka w Jonkowie zostanie oddana do użytku latem 2022 roku. Łączny koszt inwestycji wynosi 37 mln zł.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!