AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

W Morągu działa tzw. pedagog ulicy

Głównym założeniem street worker’a (pedagoga ulicy) w 2022 roku było wyjście raz w tygodniu, w poniedziałek w godzinach 16.00-18.00 do osób uzależnionych i współuzależnionych bezdomnych, wykluczonych społecznie, jak i gromadzącej się młodzieży z informacją na temat specyfiki uzależnień, głównie od alkoholu i narkotyków, w celu podniesienia świadomości dotyczącej etapów tej choroby, skutecznego niesienia pomocy osobie uzależnionej.

Rezultatem tych działań było wzbudzenie w tych osobach nadziei na życie w trzeźwości, która może stać się motywacją do podjęcia leczenia w ośrodku specjalistycznym, do udziału w spotkaniach grup wsparcia, a następnie powrót do funkcjonowania w społeczeństwie w sposób zgodny z powszechnie akceptowanymi normami – podjęcie pracy, powrót do rodziny, naprawianie zniszczonych relacji rodzinnych, społecznych, towarzyskich.

Streetworker odbył 23 dwugodzinne spotkania (co tydzień od 1 do 10 osób). Najwięcej osób bywało w pobliżu sklepów.

Jednym z głównych zadań jakie zostało zrealizowane było systematyczne docieranie do osób bezdomnych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, w tym młodzieży i rozmowa z tymi osobami na temat zagrożeń i konsekwencji płynących z uzależnień.

Dotarcie do osób uzależnionych, wykluczonych i bezdomnych pozwoliło na głębsze wejście w relacje osobiste z tymi osobami i wejrzenie w problemy z którymi się borykają.

Rozmowy z młodzieżą pozwoliły na uświadomieniu problemu jaki stoi przed nimi, mini edukacje na temat zażywania i skutków związanych z nadużywaniem.

Kolejnym z realizowanych zadań była współpraca z innymi instytucjami, które umożliwiły szybką i skuteczną realizację podjętych interwencji wobec osób.

Innym bardzo ważnym celem jaki udało się zrealizować była decyzja części osób o podjęciu walki o swoją trzeźwość.

W trakcie prowadzonych spotkań pedagog ulicy zdołał nawiązać kontakty zarówno z młodzieżą jak i osobami wykluczonymi, bezdomnymi czy uzależnionymi. Streetworker prowadził liczne rozmowy z osobami, które potrzebowały wsparcia, jak również pomocy przy podjęciu detoksu, czy terapii.

Wiele osób utrzymywało trzeźwość, ale zbyt długi okres oczekiwania na terapię powodował, że wracali do picia. W wyniku pracy pedagoga ulicy kilka osób zadeklarowało abstynencję.

Odbyło się kilka spotkań z rodzinami i członkami rodzin, z którymi streetworker rozmawiał o sposobie rozwiązywania problemów uzależnień.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!