AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Funkcjonowanie gminy w obliczu pandemii wirusa COVID-19

– Obecna sytuacja wymusza na nas przede wszystkim dostosowanie organizacji pracy instytucji gminnych do wydawanych przez administrację rządową zaleceń i zarządzeń. Istotne jest zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 i podejmowanie działań pomocowych przez MOPS w Morągu w stosunku do osób potrzebujących pomocy – mówi Tadeusz Sobierajski, Burmistrz Morąga.

Standardem w sąsiedztwie Gminy Morąg oraz na terenie kraju jest  ograniczenie działalności publicznych instytucji do minimum, czy wręcz ich zamknięcie.

– Nadzwyczajny tryb pracy wprowadziliśmy również w naszych jednostkach, np. urząd miejski pracuje od poniedziałku do piątku w normalnych godzinach swojego funkcjonowania, ale obowiązuje w nim zakaz poruszania się klientów. Istnieje wobec tego możliwość załatwiania spraw telefonicznie, drogą elektroniczną, w formie „papierowej” poprzez złożenie pisma do specjalnej skrzynki podawczej ustawionej w wejściu głównym do budynku Urzędu lub za pośrednictwem poczty. Wprowadzana od kilku lat cyfryzacja administracji daje mieszkańcom możliwość załatwienia niemal wszystkich spraw drogą elektroniczną, co w tej sytuacji jest bardzo pomocne. Osobiste załatwianie spraw ograniczone jest wyłącznie do spraw pilnych nie cierpiących zwłoki, po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem urzędu – wyjaśnia burmistrz.

Gmina Morąg prowadzi cały czas akcję informacyjną od momentu pierwszych doniesień o koronawirusie w Polsce.

– Na bieżąco dostosowujemy też pracę naszych jednostek do obozujących zasad, niektóre z nich, jak Pływalnia czy Kino, zostały zupełnie zamknięte, w innych wprowadzono nowe systemy pracy, dbając przede wszystkim o utrzymanie ciągłości pracy. Mieszkańcy, szczególnie ci starsi i samotni, mogą liczyć na pomoc gminnych służb – mówi Tadeusz Sobierajski i dodaje:  – Sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudna do przewidzenia. Staramy się reagować i wprowadzać działania na bieżąco. Przyznam, że rosnąca ilość przypadków zarażenia koronawirusem odnotowywana w Polsce może stanowić powód do niepokoju. W związku z tym pragnę uspokoić mieszkańców naszej Gminy – z dotychczasowych informacji wynika, że w Gminie Morąg w dalszym ciągu nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem. Mam nadzieję, że tak pozostanie.

Większość decyzji mających wpływ na funkcjonowanie samorządów zapada na szczeblu centralnym.

– Mam tutaj na myśli zamknięcie placówek oświatowych oraz ograniczenie działalności instytucji publicznych. Za pośrednictwem środków masowego przekazu jesteśmy wszyscy informowani na bieżąco.  Sytuacja, jest wyjątkowa. Dziękuje mieszkańcom za odpowiedzialne podejście do zaistniałej sytuacji. Wyraźnie opustoszałe ulice naszego miasta to nie jest przyjemny widok, ale z drugiej strony świadczy o dużej odpowiedzialności naszych mieszkańców, co napawa mnie dumą. Mam nadzieję, że sytuacja niedługo wróci do normy – mówi burmistrz T. Sobierajski i apeluje do młodych ludzi o niewychodzenie z domów i stosowanie się do zaleceń sanepidu.

– Rozumiem, że pogoda na zewnątrz może być kusząca, ale to nie jest czas ferii. Apeluję również, abyśmy w sposób szczególny zainteresowali się swoimi starszymi krewnymi, którzy w tym czasie wymagają naszego wsparcia i uwagi, może zrobienia zakupów, może wykupienia leków. To czas, w którym ludzie starsi, jako najbardziej narażeni, powinni jak najmniej – dodaje Burmistrz Morąga.

(red./UM  Morąg)

error: Nie kopiuj!!!