AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

W Morągu grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 „Zagraj z nami! Tu Wszystko gra OK! Płuca po pandemii” – tak brzmiało hasło 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki hojności sponsorów, darczyńców, mieszkańców miasta i gminy Morąg, ludzi dobrej woli zjednoczonych wokół WOŚP sztab morąski 1490 (Morąski Domu Kultury) zebrał 132.855,23 zł. Szefem sztabu była Beata Cetkowska.

Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc.

Wolontariusze kwestowali na terenie miasta i gminy Morąg oraz w gminie Małdyty.

Program obfitował m.in. w prezentacje artystyczne dzieci, młodzieży i dorosłych, animacje, pokazy taneczne i sportowe oraz koncerty.

Dla WOŚP zagrali przedszkolaki z „Jedyneczki” prezentując piosenkę oraz taniec dla Babci i Dziadka. Wśród repertuaru znalazły się także inne piosenki, tj. „Świat emocji”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Z ramienia Przedszkola nr 2 wystąpiła grupa „Plastusie”. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Życie to serce” oraz wykonały układ taneczny do utworu „Toca Toca”.

Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” reprezentowały 3 grupy. Grupa „Ekoludki” zatańczyła układ „taniec z kapeluszami”. Grupa „Pszczółki” zaprezentowała „taniec węgierski z chustkami”, Grupa „Słonka” – „taniec aniołków”.

Animacje dla dzieci poprowadzili na scenie: animator z głową pełną pomysłów – Grzegorz Hubacz oraz DJ Wodzirej – Wojciech Kisiel.

Sekcja gimnastyki artystycznej z Morąskiego Domu Kultury zaprezentowała pokaz talentów połączony z tańcem artystycznym i akrobatyką sportową. Wystąpili soliści oraz trzy grupy – młodsza, średnia i starsza. Trenerem sekcji jest Agata Świderska.

Formy akrobatyki gimnastycznej okazała także Sonia Butenko z Ukrainy.

Finał WOŚP uświetnił widowiskowy pokaz tańca towarzyskiego z udziałem par tanecznych ze Sportowego Klubu Tanecznego „U Mirka”. Zatańczyły także słuchaczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu. Instruktorami tańca są Państwo Agnieszka i Mirosław Grzymkowscy.

Taniec nowoczesny zaprezentowały grupy z uczniowskiego Klubu Sportowego „HIPNOTIC” z MDK. Trenerem sekcji jest Piotr Beńko.

Z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej zapoznali publiczność uczniowie Szkolnego Koła PCK z Zespołu Szkół Licealnych w Morągu: Julia Król, Paulina Słoma, Amelia Michalik, Maja Ratajszczak. Opiekunem koła jest Marta Rybska.

Bardzo ekspresyjne i kolorowe układy taneczne zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy TPD w Morągu. Kierownikiem placówki jest Małgorzata Kwiatkowska.

Koreańskie sztuki walki pokazali zawodnicy Morąskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „VICTORIA MORĄG”, których trenerem jest Bartosz Małecki.

Pokaz tańca „flamenco” i „lambeth walk” przedstawiły grupy taneczne z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu.

Spektakularne występy pole dance zademonstrowały grupy dziecięce ze Studia „SPORTIFY” w Morągu, którego mentorem jest Oriana Bohun.

Na scenie zabrzmiały także znane piosenki, które zaśpiewali: Malwina Gieszczyńska, Ignacy Gieszczyński, Liliana Lachowicz, Alicja Michalska, Marysia Nerszewicz, Natalia Kocięda, Oliwia Ostrowska, zespół „Kosmojedynki” oraz zespół „Cantata”.

W części koncertowej wystąpili: Dagmara Cok, SzczepAn, MrKudłaty, PodmauZ oraz zespół „Acoustic cover quartet”/Mudry/Prajwocki/Kaczyński/Ryś.

W ciągu dnia w holu kina odbył się charytatywny turniej szachowy, zlokalizowane było stoisko 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostródzie. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książek. Podczas Finału można się było zbadać. Medyczną Orkiestrę rozkręciło Morąskie Stowarzyszenie Diabetyków. Pielęgniarki sprawdzały poziom cukru i mierzyły ciśnienie.

Po raz kolejny Fundacja DKMS uczestniczyła w Finale WOŚP umożliwiając zainteresowanym zarejestrowanie się do bazy potencjalnych dawców szpiku, dając szansę na powrót do zdrowia pacjentom z całego świata.

Przed wejściem do Morąskiego Domu Kultury oraz w holu kina, w zamian za datek do puszek wolontariuszy mieszkańcy miasta i gminy Morąg kosztowali przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Morąg. Na zewnątrz konsumowali pyszną grochówkę oraz potrawy z grilla – przyrządzone przez Morąskie Stowarzyszenie Miłośników Sportów Towarzyskich i Rekreacji „Morąg Aktywnie”, uczestnicząc przy tym w pokazach sprzętu strażackiego oraz wojskowego i pierwszej pomocy.

W pokazy zaangażowała się Ochotnicza Straż Pożarna w Morągu, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana oraz 42 Batalion Lekkiej Piechoty w Morągu.

Na placu przed MDK można było podziwiać motocykle Wolnej Grupy Motocyklowej „KAMRAT” Z Morąga.

Nie zabrakło innych atrakcji tj. stoisko z wata cukrową i popcornem, na scenie miał swój finał konkurs kulinarny „Jedzenie pączków na czas”.

Na scenie pojawili się stali goście m.in. prowadzący oraz Panie ze Stowarzyszenia „Horn” w Żabim Rogu, które wcieliły się w różne role. Prowadzone były licytacje nietuzinkowych i niezwykłych gadżetów, voucherów i różnych przedmiotów podarowanych przez darczyńców i sponsorów.

Podczas 32. Finału WOŚP obecni byli Harcerze z morąskiego Hufca, którzy jak co roku radośnie i aktywnie wspierają akcję poprzez kwestę i pomoc w organizacji.

W Królewie odbył się kiermasz ciast, pysznych królewskich zapiekanek, pierogów. Mieszkańcy mieli możliwość zakupu napoi, kawy, herbaty. Odbywały się licytacje.

W Żabim Rogu odbyła się loteria, pchli targ, kiermasz ciast. Wolontariusze zadbali o takie atrakcje jak: kiełbaski, grochówka, stoisko z watą cukrową i popcornem, malowanie twarzy, zabawy, morsowanie na plaży, konkurs w skoku żabką, przejażdżki piaskarką, pokaz wozu strażackiego.

W świetlicy wiejskiej w Jurkach sołectwo zorganizowało dla mieszkańców pyszny obiad, ognisko z kiełbaską i grochówką oraz stoisko z watą cukrową i popcornem.

W świetlicy wiejskiej w Bogaczewie odbył się kiermasz słodkości przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich GM „Narienki”.

W świetlicy wiejskiej w Chojniku odbył się również kiermasz ciast.

Koło Gospodyń Wiejskich GM „Babeczki z Brameczki” w świetlicy wiejskiej zorganizowało dla mieszkańców loterię fantową, kiermasz ciast, grochówkę i chłopski gar. Mieszkańcy mieli możliwość zakupu kawy, herbaty oraz popcornu.

Na terenie świetlicy wiejskiej w Słoneczniku odbyły się następujące atrakcje: kiermasz ciast, loteria fantowa, stoisko z pysznym popcornem, zwiedzanie remizy strażackiej z niespodzianką.

Wolontariusze kwestowali również w Markowie.

Mnóstwo atrakcji przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Małdytach. Atrakcje tj. występy artystyczne lokalnych wykonawców, licytacje, kiermasz ciast i książek, kuchnia polowa, stoisko z fotobudką, pokaz pierwszej pomocy, pomiar ciśnienia odbywały się w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Małdytach.

(MDK/ fot. MDK)

error: Nie kopiuj!!!