AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

W ramach „Narodowego Czytania” prezentowali fragmenty „Nad Niemnem”

Na placu przed Kinem Narie, po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem: Elizy Orzeszkowej, której fragmenty czytała m.in.: młodzież, dzieci, słuchaczki UTW.

 „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”- podkreślił w swoim liście Prezydent RP.

Organizatorem akcji w Morągu była Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami: Zespołem Szkół Licealnych w Morągu, Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu, Szkołą Podstawową nr 1, Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Morąskim Domem Kultury.

W programie wydarzenia znalazło się czytanie fragmentów książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, kiermasz książek oraz plener malarski kółka literacko-artystycznego. Uczestnicy wydarzenia otrzymali upominki.

– Dziękuję serdecznie morążanom za udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku było w wyjątkowym wydaniu, a to za sprawą grupy artystyczno-literackiej Uli Krupki-Jasińskiej i czytających w przepięknych strojach z epoki – podsumowuje Elżbieta Dziubińska, dyrektor MBP w Morągu i dodaje: – Tych, co nie byli dzisiaj z nami, zapraszam do morąskiej biblioteki po lekturę „Nad Niemnem”.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!