Warmia i Mazury

Warmińska Opowieść Wigilijna – Pora Jeziora

Podczas konferencji prasowej przedstawiono założenia widowiska muzyczno-tanecznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W spotkaniu uczestniczył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Warmińska Opowieść Wigilijna – Pora Jeziora to spektakl muzyczny inspirowany tradycją i kulturą naszego regionu, a jej akcja została oparta na opowieściach, baśniach i legendach z regionu Warmii.

Za kanwę posłużyły tu dwie najbardziej znane opowieści z regionu – legendy o Łynie i Krisnie oraz o Królu Sielaw.

Fabuła została podzielona na dwie płaszczyzny: realistyczną oraz fantastyczną. Dzięki temu pokazano rolę tradycji jako nieodzownego elementu współczesności, w oparciu o dużą komunikatywność przekazu.  Inspirowane folklorem widowisko muzyczne, łączące w sobie przeszłość i teraźniejszość skierowane jest do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców. Muzyczny spektakl będący barwną podróżą przez tradycję, kulturę muzyczną i taneczną Warmiii Mazur, powstał przy współpracy ludzi urodzonych i związanych z tym regionem.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści. Autorem scenariusza jest  Ałbena Grabowska – współczesna polska powieściopisarka, która swoją popularność zawdzięcza w szczególności swojemu cyklowi książek pt. „Stulecie winnych”. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki.

Twórcą muzyki jest Tomasz Szymuś  – kompozytor, aranżer, dyrygent znany szerokiej publiczności ze stałej współpracy w programie „Taniec z gwiazdami”. Choreografie musicalu opracowuje  Iwona Pavlović. Polska tancerka, jurorka programu Polsat „Taniec
z gwiazdami”.

Całość reżyseruje  Jerzy Połoński – reżyser spektakli telewizyjnych, teatralnych – w teatrach dramatycznych, operowych, muzycznych i lalkowych. Soliści zaś to aktorzy teatralno-musicalowi związani z Teatrem Muzycznym „Roma” , Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Do udziału w musicalu zaproszeni zostali również Zespół Pieśni i Tańca Kortowo oraz Szkołę Tańca „Pryzmat”.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!