Warmia i Mazury

Ważne rozmowy z ośrodkami pomocy społecznej

Zdalne spotkanie przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z kadrą kierowniczą ośrodków pomocy społecznej województwa warmińsko-mazurskiego odbyło się na początku lipca.

Tematem spotkania były m.in. następujące sprawy:

  1.  Informacja o działaniach podejmowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie w celu m.in. zapewnienia środków ochrony osobistej pracownikom instytucji pomocy społecznej z terenu województwa warmińsko – mazurskiego w związku z zagrożeniem drugą falą zachorowań spowodowaną COVID-19 m.in.:
    – z projektu „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” zostały zakupione maseczki ochronne wielokrotnego użytku z certyfikatem bezpieczeństwa, które będą przekazane do powiatów w celu dalszej dystrybucji;
    – z projektu „Kooperacja – efektywna i skuteczna” pozyskano dodatkowo prawie 3 mln złotych na zakup płynów i żeli dezynfekcyjnych, rękawic, maseczek oraz kombinezonów dla pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej województwa warmińsko – mazurskiego (aktualnie trwają przetargi);
    – 25 czerwca br., w związku ze złożeniem projektu „Pomagajmy razem” na konkurs, została podpisana umowa w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na jego realizację. Projekt zakłada granty dla 51 DPS na m.in. sprzęt, środki ochrony osobistej, dodatki do wynagrodzenia dla pracowników. Zabezpieczenie obejmuje okres 3 miesięcy od 1 lipca do 30 września 2020 r.;
    – W związku z epidemią spowodowaną wirusem COVID-19 Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach środków RPO 2014-2020, zaplanował 17 mln zł m.in. na zabezpieczenie w środki ochrony osobistej (przyłbice, maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji) dla pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej. Konkurs zostanie uruchomiony po uzyskaniu akceptacji Komisji Europejskiej. Zabezpieczenie obejmuje okres 3 miesięcy od 1 października do 31 grudnia 2020 r. Konkurs skierowany jest do powiatów, w których zostali wyznaczeni koordynatorzy. Obecnie przygotowane są fiszki projektowe w oparciu o potrzeby zgłoszone przez jednostki znajdujące się na terenie powiatów. Wymagany jest jedynie 5% wkład własny (może być to zarówno wkład rzeczowy jak i finansowy: lokal, sprzęt, oddelegowanie pracownika).
    2.    Przedstawienie przez kierowników ośrodków pomocy społecznej aktualnej sytuacji w poszczególnych gminach w związku z epidemią spowodowaną wirusem COVID-19.
    3.    Część ośrodków pomocy społecznej podzieliła się swoimi doświadczeniami w realizacji zadań w okresie epidemii.
    4.    Sprawy różne np. potrzeba organizacji kolejnych spotkań on-line; prezentacja wstępnych wniosków z ankiety rozesłanej do zespołów interdyscyplinarnych nt. „Zjawisko przemocy w dobie pandemii”; informacja o planowanych jednodniowych szkoleniach dla kluczowych pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej dotyczące nowych rozwiązań organizacyjno – prawnych w ramach realizacji partnerskiego projektu pn. „Akademia Pomocy Społecznej” .
    5.    OPS-y wyraziły chęć i gotowość do realizacji projektów RPO w celu przeciwdziałania zachorowaniom wywołanym przez COVID-19, z uwagi na bardzo dużą potrzebę zabezpieczenia warunków pracy pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej wspierających osoby wymagające pomocy.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!