Aktualności

WAŻNY APEL DO MIESZKAŃCÓW – Uwaga na Wilki

W ostatnim czasie Urząd Miejski w Miłakowie otrzymuje od mieszkańców coraz więcej sygnałów na temat pojawienia się na terenie gminy wilków. Zdarza się, że zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych, dlatego urzędnicy proszą o wzmożoną czujność i zachowanie szczególnej ostrożności.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Sytuacja wymaga wzmożonej uwagi gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m, co wskazuje na silną habituację. W takiej sytuacji natychmiast należy skontaktować się z Urzędem Miejskim w Miłakowie.

Przypominamy że w Polsce wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony!

Warto również przestrzegać poniższe zasady:

Nie dokarmiaj wilków. Jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom wójta gminy.

Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.

Zabezpieczaj pojemniki na odpady.

W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu. Nie na uwięzi! Taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!

Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.

Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie lub skorzystać z fachowych informacji znajdujących się na stronach internetowych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

(red./UM Miłakowo)

error: Nie kopiuj!!!