KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Wyjątkowa jesień w Teatrze Jaracza

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie ogłosił już repertuar do końca 2023 roku. Przez najbliższe trzy miesiące zobaczymy najważniejsze spektakle ostatnich sezonów, a także dwie znakomicie zapowiadające się premiery.

Wydarzeniem jesieni stanie się niewątpliwie pierwsze od ponad dwóch dekad olsztyńskie wystawienie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Spektakl reżyseruje Sławomir Narloch, jeden z najciekawszych inscenizatorów młodego pokolenia, którego „Alicji Kraina Czarów” stała się przebojem warszawskiego Teatru

Narodowego. W zamyśle artysty olsztyńskie „Wesele” ma być spektaklem o sile młodości i miłości, w miejsce kwestii politycznych na pierwszym planie znajdą się czasem sprzeczne, trudne do poskromienia uczucia. W przedstawieniu usłyszymy muzykę na żywo, na scenie zaś niemal cały zespół Teatru Jaracza wzmocniony uczniami Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka, w sumie niemal trzydzieści osób. „Wesele” na afiszu od 17 listopada.

Drugą jesienną premierą będzie pierwszy dyplom uczniów trzeciego roku Studium – „Kiedy przechodzili” według opowiadania brytyjsko-meksykańskiej pisarki i malarki-surrealistki Leonory Carrington. Spektakl reżyseruje Piotr Wawer Jr. (absolwent olsztyńskiej szkoły w 2005 roku). W „Kiedy przechodzili” młodzi aktorzy zderzą się z najważniejszymi tematami obecnymi w twórczości Carrington, zastanawiając się, gdzie dziś mieszczą się ich własne granice wolności, co sami uważają za ekscentryczność, jak wyobrażają sobie powrót do natury. Inscenizacja będzie dziełem zespołowym, powstałym na przecięciu energii młodych aktorów z rozwichrzeniem literackiego oryginału. Premiera 10 listopada.

Ponadto na scenie Teatru Jaracza można będzie zobaczyć najważniejsze przedstawienia ostatnich sezonów – m.in. „Prawiek i inne czasy” wg Olgi Tokarczuk, „Miłość czystą u kąpieli morskich” Cypriana Kamila Norwida, swą polską i międzynarodową trasę kontynuować będą zwycięskie na festiwalu Boska Komedia w Krakowie i Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu „Łatwe rzeczy”, na afisz wrócą dawno nie grane spektakle „Na tropach Smętka”, „Czas porzucenia”, „Więzi rodzinne” i „Gorzko, gorzko”, a także frekwencyjne przeboje „Sztuka kochania Polaków” oraz „Seks, miłość i podatki”. Całe rodziny teatr Jaracza zaprasza na Leśmianowską „Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze”.

W olsztyńskim Teatrze można też będzie oglądać inscenizacje laureatów konkursu „Scena jest Twoja” oraz konkursu na „Rezydencje Artystyczne” w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. Zaplanowano także Dni Teatru Ukraińskiego, a dla najmłodszych w grudniu Teatralne Mikołajki.

Jesień w Teatrze Jaracza w Olsztynie zapowiada się wyjątkowo bogato.

Więcej informacji na stronie www.teatr.olsztyn.pl

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!