Warmia i Mazury

Zadbaj o bezpieczne świąteczne zakupy

Przedświąteczna atmosfera i towarzysząca jej zakupowa gorączka jest już wyraźnie zauważalna. Wprowadza nas to w nastój nostalgii i zachęca do różnego rodzaju zakupów. W galeriach i centrach handlowych ruch jest coraz większy. Podobnie w handlu internetowym i przy paczkomatach. Pamiętajmy, że nie wszyscy w tym czasie czyhają na okazje w sklepach. Oszuści i złodzieje liczą na łatwy łup, wykorzystując przy tym roztargnienie, pośpiech i brak odpowiedniej uwagi u swoich potencjalnych ofiar. Nie daj się złapać przestępcom w ich sieć!

W sklepach stacjonarnych, na targach, bazarkach i jarmarkach

Tłok podczas świątecznych zakupów sprzyja kieszonkowcom. Nie dajmy im szansy – zabezpieczmy się we właściwy sposób. Przede wszystkim, zachowajmy szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymajmy cenne przedmioty – portfel, klucze, telefon, dokumenty – tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikajmy wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko. Pamiętajmy też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

Zadbajmy też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możemy mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważymy, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiajmy bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętajmy, że mamy możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach. Uważajmy także przy kasie. Nigdy nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcemy przecież, by osoby stojące obok nas przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, starajmy się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniemy zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Bezpieczne zakupy w sieci

Każdy z nas lubi robić zakupy szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w zaciszu domowym. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale społecznościowe, aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i chwilę roztargnienia wykorzystują oszuści. Wykorzystują do tego rożne metody. Wysyłają sfabrykowane wiadomości sms i e-mail, dzwonią z informacją o jakimś wymyślonym zagrożeniem dla naszego konta w banku lub zachęcają nas podejrzanie atrakcyjnymi ofertami.

Pamiętaj!

nigdy nie podawaj szczegółowych danych bankowości elektronicznej nieznanym osobom przez telefon, nawet kiedy osoba, z którą rozmawiasz, twierdzi, że bank ich wymaga (pracownicy banku i tak mają je w systemie).

jeśli znajomy prosi cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze internetowym, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz, a przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy ile wynosi kwota i do kogo ona trafi.

nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze

przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony, z której korzystasz jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms, nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, m.in. w kawiarniach, stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA) – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.

Nie daj się porwać przedświątecznej gorączce!

Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do otrzymywanych informacji jest pierwszą i najskuteczniejszą ochroną. Spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą.

Pamiętajmy, że to od nas samych w pierwszej kolejności zależy nasze bezpieczeństwo!

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!