Zmiany w uchwale programu „Pomoc Gminy Morąg w zakresie dożywiania dzieci i uczniów”
Rada Miejska w Morągu dokonała zmiany w treści wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „ Pomoc Gminy Morąg w zakresie dożywiania dzieci i uczniów” na lata 2019-2023. w części dotyczącej kwalifikowania do wsparcia w formie posiłku, gdy uczeń albo dziecko nie spełnia wymagań wskazanych w ustawie o pomocy społecznej oraz kryteriów dochodowych w wysokości do 200 % kryterium, o których mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2023 r.
– Przyjęta w dniu 15 października 2018 r. Uchwała Nr 140 Rady Ministrów w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 ma na celu ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży. W związku z uchwałą Nr 264 Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2022 r. zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 (M.P. z 2022 r., poz. 1287) zaistniała konieczność zmiany treści wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „ Pomoc Gminy Morąg w zakresie dożywiania dzieci i uczniów” na lata 2019-2023. w części dotyczącej kwalifikowania do wsparcia w formie posiłku, gdy uczeń albo dziecko nie spełnia wymagań wskazanych w ustawie o pomocy społecznej oraz kryteriów dochodowych w wysokości do 200 % kryterium, o których mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej – napisał w uzasadnieniu do projektu uchwały Burmistrz Morąga.
WIELOLETNI PROGRAM OSŁONOWY W ZAKRESIE DOŻYWIANIA „POMOC GMINY MORĄG W ZAKRESIE DOŻYWIANIA DZIECI I UCZNIÓW” NA LATA 2019-2023
„Pomoc Gminy Morąg w zakresie dożywiania dzieci i uczniów ” jest programem osłonowym w rozumieniu art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej dotyczącym realizacji zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym w zakresie pomocy społecznej, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 i pkt 14 w związku z art. 48 i art. 48b ust. 2-5 pkt.1 ustawy o pomocy społecznej. Program nawiązuje do Uchwały Nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 (M.P. z 2018r., poz.1007 z późn.zm.). Program będzie realizowany w latach 2019-2023 i obejmie swoim zasięgiem mieszkańców Gminy Morąg.
Cel programu
Celem programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Program jest elementem polityki społecznej gminy w zakresie:
- poprawy poziomu życia rodzin, które znalazły się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej i życiowej;
- poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży;
- kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.
Realizatorzy programu
Program w Gminie Morąg realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Morągu koordynator Programu ) we współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi Gminy i spoza Gminy jak szkoły, przedszkola , do których uczęszczają dzieci i młodzież z naszej Gminy.
Zakres podmiotowy i przedmiotowy programu:
- W ramach programu udziela się wsparcia w formie posiłku w szczególnie uzasadnionych przypadkach:
1) dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
2) uczniom do czasu ukończenia nauki w szkole ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej gdy uczeń albo dziecko nie spełnia wymagań wskazanych w ustawie o pomocy społecznej oraz kryteriów dochodowych w wysokości do 200 % kryterium, o których mowa w art. 8 ww. ustawy, a wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Morągu o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku.
- Pomoc, o której mowa powyżej nie wymaga ustalenia sytuacji rodziny w drodze rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania przez MOPS decyzji administracyjnej, a podstawą jej realizacji jest informacja Dyrektora szkoły/ przedszkola, o której mowa w pkt. 1.
- Liczba dzieci i uczniów, którym udzielono pomocy zgodnie z pkt. 1 nie może przekroczyć 20 % liczby uczniów i dzieci otrzymujących posiłek w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy w poprzednim miesiącu kalendarzowym, a w miesiącu wrześniu tej liczby z miesiąca czerwca.
Finansowanie programu
Program jest finansowany z środków własnych Gminy oraz dotacji z budżetu państwa. Monitoring programu z realizacji programu przedkładany będzie Radzie Miejskiej w Morągu w ramach rocznego sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morągu.
(red.)