AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Akcja ratownicza na bagnach z udziałem WOT

Żołnierze WOT z 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady OT (42 Batalionu Lekkiej Piechoty z Morąga) wspierali wczoraj (14.12. br.) pograniczników i strażaków w akcji ratowniczej podjęcia nielegalnych migrantów, obywateli Syrii i Iraku, na bagnach w okolicach zalewu Siemianówka, na terenie gminy Michałowo na Podlasiu.

Sygnał do wsparcia żołnierze WOT otrzymali od Straży Granicznej w czasie pełnienia rutynowych patroli jakie realizują w tym rejonie od blisko miesiąca wspierając działania 16 Dywizji Zmechanizowanej. Po kilkunastu minutach dziewiętnastu żołnierzy WOT było na miejscu i wspólnie ze strażakami przystąpiło do pomocy migrantom.

Kluczowe w odnalezieniu uratowanych migrantów okazały się bezzałogowce rozpoznawcze.

Działania ratownicze prowadzili wspólnie żołnierze i strażacy, polegały one na wyciąganiu migrantów, którzy ugrzęźli w bagnach. Z uwagi na niskie temperatury i wyziębienie poszkodowanych akcja ratownicza była walką o ich zdrowie i życie. Z bagna wyłowionych zostało 3 mężczyzn oraz 1 kobieta, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko – białoruską. Migranci byli wychłodzeni, ale w stanie stabilnym. Żołnierze wspólnie ze strażakami udzielili poszkodowanym niezbędnej pomocy przedmedycznej: po wyłowieniu i przetransportowaniu na noszach w bezpieczne miejsce, migranci zostali osuszeni i okryci kocami termicznymi, a potem przekazani służbom medycznym, które przetransportowały ich do pobliskiego szpitala. Akcja zakończyła się w okolicach godziny 21:30.

Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej już od blisko miesiąca wspierają 16. Dywizję Zmechanizowaną na polsko-białoruskiej granicy. Wcześniej działali również w ramach akcji #SilneWsparcie realizując zadania wspólnie z 1 Podlaską Brygadą OT oraz 2 Lubelską Brygadą OT.

Dziękujemy za wzorowe współdziałanie strażakom i funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Wojska Obrony Terytorialnej od początku września wspierają Straż Graniczną oraz mieszkańców rejonów przygranicznych w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”.

(płk Marek Pietrzak, Rzecznik prasowy WOT)

error: Nie kopiuj!!!