Warmia i Mazury

Apel marszałka do mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Warmii, Mazur i Powiśla,

W warunkach pandemicznych funkcjonujemy już od blisko roku, ale teraz koronawirus naciera ze zwielokrotnioną siłą.

Sytuacja jest dynamiczna, jednak przez większość czasu Warmia, Mazury i Powiśle były jednym z najbezpieczniejszych regionów w kraju – ze względu na środowisko, na relatywnie niewielką liczbę mieszkańców, małą gęstość zaludnienia, ale także zdyscyplinowanie naszego społeczeństwa i wspólny wielki wysiłek obywatelski i systemu ochrony zdrowia.

Rząd RP podejmuje na bieżąco nowe obostrzenia lub je luzuje, jednak nie mamy analizy, która dałaby odpowiedź na pytania, co spowodowało u nas wzrost zakażeń. Widzimy, że zagrożenie gwałtownie rośnie, przestrzeń publiczna regionu jest coraz bardziej ograniczona. W związku z trudną sytuacją epidemiczną w województwie warmińsko-mazurskim, której rezultatem jest planowane całkowite zamknięcie regionu jako jedynego w kraju, zaapelowałem do rządu RP o dodatkowe wsparcie gospodarki Warmii i Mazur poprzez przeznaczenie środków finansowych z budżetu państwa w postaci specjalnego programu ochrony dla zamykanych obszarów gospodarczych i społecznych regionu. Niezbędne jest również w tej sytuacji uzupełniające wsparcie systemu ochrony zdrowia i edukacji. Zaapelowałem również o przesunięcie na obszar województwa warmińsko-mazurskiego wszelkich rezerw krajowych szczepionek antycovidowych, aby skutecznie stłumić dramatycznie rozszerzające się ognisko koronawirusa w naszym regionie.

W tym niełatwym czasie samorząd województwa od samego początku jest zaangażowany w niesienie pomocy – szpitalom i ochronie zdrowotnej, przedsiębiorcom, dzielimy się ustaleniami i informacjami z samorządami lokalnymi. Największa odpowiedzialność spoczywa jednak na barkach nas wszystkich, obywateli, mieszkańców i gości regionu Warmii i Mazur. Dlatego jeszcze raz apeluję do Państwa o przezorność, wzmocnienie indywidualnych zasad ochrony – o skoncentrowanie się na tym, na co mamy teraz wpływ. Musimy ograniczyć kontakty, wyjścia, spotkania, pamiętać o maseczkach. Zróbmy to dla nas samych i naszych bliskich. Zadbajmy o siebie nawzajem, by nie pogłębiać kryzysu, zarówno w wymiarze zdrowotnym, jak i gospodarczym.

Jestem przekonany, że dzięki wspólnej odpowiedzialności doczekamy stabilnego opanowania sytuacji. Jednocześnie zachęcam do powszechnego udziału w szczepieniach. Wierzę, że przetrwamy, odbudujemy gospodarkę i poczucie bezpieczeństwa – elementy niezbędne do długofalowego rozwoju.

Gustaw Marek Brzezin
Marszałek Województwa
Warmińsko-Mazurskiego

error: Nie kopiuj!!!