Warmia i Mazury

Kulturalne Forum Warmii i Mazur w nietypowym czasie

W warunkach obostrzeń sanitarnych, ale jednak odbyło się 4. Forum Kultury Warmii i Mazur. Dopisali znamienici goście, zaśpiewali wspaniali artyści – Stanisław Soyka i Kasia Kowalska. Nie zabrakło wspomnień o tych, którzy odeszli. Ale przede wszystkim były rozmowy o kulturze w czasach pandemii.

Jest dla mnie zaszczytem przywitać Państwa na 4. Forum Kultury Warmii i Mazur „…po słonecznej stronie ulicy” – mówił do gości marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To honor i jednocześnie wielka radość, że możemy się spotkać po półrocznym zamrożeniu życia społecznego, publicznego, towarzyskiego, kulturalnego.

Przybyli artyści, twórcy, szefowie instytucji kultury, mecenasi sztuki, ludzie, dla których ważna jest kultura i sztuka. Zebrani podkreślali, że czas społecznej izolacji boleśnie doświadczył wszystkich, ale w szczególnym stopniu dotknął ludzi kultury. Zamrożenie pracy artystycznej, brak możliwości kontaktu z artystami, ale przede wszystkim niemożność obcowania z widzami, odbiorcami sztuki, dla których codziennie tworzą, to bolesne przeżycie.

Te wnioski wybrzmiały również w debacie, którą prowadził dziennikarz Piotr Jacoń. Panelistami w tym dyskursie byli Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, i Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Pandemia spowodowała, że przez parę miesięcy nie widziałem moich aktorów – mówił Mirosław Siedler. – Straciliśmy trzy premiery, 1 mln zł wpływów. Nasza dostępność w sieci nie przyniosła nam efektu interakcji, ale podniosła widzom dostępność do nas. Pragnę podkreślić, że dzięki działaniom zarządu województwa zespół teatru pracuje nadal w pełnym składzie, nikt też nie stracił uposażenia.

Swoimi doświadczeniami dzielił się także Andrzej MarcinkiewiczMy już byliśmy świetnie skomputeryzowani, co więcej, nie tylko sprawujemy nadzór nad pracą wszystkich bibliotek publicznych w regionie, ale organizujemy dla nich szkolenia. Nie odwiedzali nas czytelnicy, ale byliśmy z nimi w stałym kontakcie, wysyłaliśmy codziennie steki skanów tekstów i artykułów potrzebnych do pracy i nauki. Nasi pracownicy są przygotowani do pracy zdalnej. Nasza instytucja nie straciła finansowo, bo nasze usługi nie są płatne, w całości pokrywa je samorząd województwa – mówił podczas spotkania.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin poinformował gości, że wznowiły działalność wszystkie wojewódzkie instytucje kultury – Zapewniam, że nadal będą one otoczone naszą najwyższą troską i wsparciem. Zachęcam Państwa do korzystania z ich propozycji i zapraszania do nich bliskich, rodziny, przyjaciół i znajomych. Niech dojmujące doświadczenia z czasów izolacji społecznej staną się dla nas okazją do odkrywania smaku sztuki na nowo.

Podczas uroczystości Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego został wyróżniony Mieczysław Kalski, autor fotografii m.in. do Encyklopedii Warmii i Mazur czy bazy lokacji filmowych Warmii i Mazur.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!