Warmia i Mazury

Na tradycyjne dożynki tylko na Warmię i Mazury

Obchody Święta Plonów to czas kiedy dobiegły końca żniwa, a dla rolników nadeszła pora zasłużonego odpoczynku. – Gdy kupujemy chleb, zwykle nie zastanawiamy się, ile wysiłku musi włożyć rolnik w uprawę i pielęgnację zasiewów, a potem zbiór ziarna. Dożynki to wyjątkowy moment kiedy możemy podziękować rolnikom za ciężką pracę, z której wszyscy korzystamy – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.  

W tym roku w warmińsko-mazurskim dożynki wojewódzkie tradycyjnie odbędą się w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku.

W niedzielę 17 września olsztynecki skansen stanie się miejscem, w którym w wyjątkowy sposób tradycja spotka się z teraźniejszością. Ludowe stroje, pieśni, obrzędy, korowód dożynkowych wieńców, których kunszt wyplatania przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, to nieodłączny element kultury, który w najbardziej spektakularny sposób uwidacznia się podczas Święta Plonów.  – Nam ten piękny obyczaj przypomina, jak wiele zawdzięczamy trudnej pracy rolników. Szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, która jeszcze dobitniej uzmysławia, że rolnictwo i skuteczne zabezpieczenie żywnościowe jest kluczowe nie tylko na poziomie regionalnym, krajowym czy unijnym, ale i światowym. Dlatego jako samorząd województwa nieustannie wspieramy rolników – mówi marszałek Brzezin.

Województwo warmińsko-mazurskie to region, w którym rolnictwo stanowi jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, a produkcja żywności wysokiej jakości, to jedna z jego inteligentnych specjalizacji. Oznacza to, że poważna suma unijnych pieniędzy za pośrednictwem instytucji samorządu województwa trafia na obszary wiejskie i przyczynia się do ich rozwoju. Poza środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej samorząd województwa corocznie wspiera społeczności lokalne poprzez ogłaszanie konkursów oraz organizację wydarzeń, które służą aktywizacji i promocji obszarów wiejskich. Środki finansowe pochodzą z budżetu samorządu województwa.

– Niezmiennie pozostajemy partnerem rolników, którzy w dużej mierze budują gospodarkę regionu. Zależy nam na tym, żeby rolnicy mieli coraz lepsze warunki do rozwoju swoich gospodarstw – dodaje marszałek.

Okazją do podziękowań będą zbliżające się dożynki wojewódzkie, podczas których m.in. zostaną rozstrzygnięte konkursy na najładniejsze i innowacyjne wieńce dożynkowe oraz najładniejsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich.

Święto rozpocznie przemarsz korowodu dożynkowego oraz ubarwią występy zespołów ludowych i gwiazdy muzyki pop. – Spotkajmy się 17 września w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku na Warmińsko-Mazurskich Dożynkach Wojewódzkich. Będzie uroczyście, tradycyjnie i barwnie – zaprasza marszałek Brzezin.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!