Warmia i Mazury

Nowe atrakcje w Welskim Parku Krajobrazowym

Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego ukończono budowę ścieżki przyrodniczej oraz wieży widokowej, z której będzie można podziwiać malowniczy widok na jezioro Lidzbarskie i okolicę.   

Ścieżka przyrodnicza nad jeziorem Lidzbarskim ma około 400 metrów i wiedzie brzegami zbiornika do wieży obserwacyjnej.

Przy ścieżce znajdują się tablice edukacyjne dotyczące fauny i flory jeziora Lidzbarskiego oraz jego okolicy. Wieża powstała na aktywnym stożku delty powstającym przy wpływie rzeki Wel do jeziora Lidzbarskiego. Z podestu wieży znajdującego się na ok 8 m można podziwiać widok na jezioro.

Cypel powstał w wyniku nanoszenia materiału przez rzekę Wel, więc konieczne okazało się wykonanie betonowego palowania na głębokości 12 m. Konstrukcja wieży jest dopasowana do pozostałej infrastruktury znajdującej się nad jeziorem Lidzbarskim oraz do walorów krajobrazowych tego terenu.

Jest to jedno z największych przedsięwzięć Welskiego Parku Krajobrazowego w ramach projektu pn. „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków gminy Lidzbark.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!