Warmia i Mazury

Nowy rekord – blisko 20 mln e-PITów

19,6 mln deklaracji podatkowych za 2020 r. złożono elektronicznie, z tego ponad połowę (10,1 mln) przez usługę Twój e-PIT. Tylko 2,1 mln zeznań rocznych zostało przesłanych w wersji papierowej. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 26,3 mln razy.

 „Statystyki potwierdzają rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i e-usługami resortu finansów. W bieżącym roku ponad 19,6 mln deklaracji rocznych złożono przez Twój e-PIT i system e-Deklaracje. To o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy  w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań” – informuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

„Nasi klienci coraz chętniej korzystają z Twojego e-PIT. Podatnicy samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a blisko 4,3 mln zeznań zostało zaakceptowane automatycznie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom rozliczenie rocznego PIT jest proste i w pełni bezpieczne, nie wymaga wizyty w urzędzie skarbowym, a automatyczna akceptacja oznacza, że PIT został złożony w terminie, chociaż podatnik nic nie musiał zrobić” – dodaje minister.

„Usługa Twój e-PIT jest dostosowana do indywidualnych potrzeb naszych klientów. To praktyczna pomoc dla osób w każdym wieku. Najmłodszy podatnik, który rozliczył się przy pomocy usługi, dokładnie 30 kwietnia ukończył 18 lat, a najstarsza osoba, która skorzystała z naszej usługi, miała 107 lat” –  podkreśla szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Podatnicy wybrali Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT zostały przygotowane zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Uwzględniono w nich m.in. ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Podatnicy mogli uzupełnić zeznania przygotowane dla nich przez KAS i dodać np. przysługujące im ulgi i odliczenia darowizn.

Osoby korzystające z usługi złożyły 5,8 mln PIT-ów:

5,3 mln deklaracji PIT-37,

199 tys. deklaracji PIT-28,

170 tys. deklaracji PIT-38,

78,9 tys. deklaracji PIT-36

oraz 49,8 tys. oświadczeń PIT-OP.

Podatnicy jeszcze chętniej niż rok wcześniej korzystali z automatycznego rozliczenia w usłudze. Z upływem 30 kwietnia br. KAS zaakceptowała automatycznie ok. 4,3 mln PIT-37 i PIT-38, podczas gdy w 2020 r. taka akceptacja dotyczyła 3,8 mln zeznań.

e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie spraw online

e-Urząd Skarbowy działa od 1 lutego i od początku cieszy się dużą popularnością klientów KAS. Serwis jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Dostęp do e-Urzędu Skarbowego jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, za pomocą aplikacji mObywatel lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT można zalogować się również danymi podatkowymi. W usłudze istnieje np. opcja korekty zeznania PIT, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie.

Klienci KAS zalogowali się już do e-US 26,3 mln razy. Złożyli 49,7 tys. różnych pism np. wniosków o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, zawiadomień ZAW-NR czy zawiadomień o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal). 1,3 mln razy wyświetlili szczegóły mandatu. Zrealizowali 48,9 tys. płatności online.

„W uruchomionej 16 kwietnia br. usłudze status zwrotu podatnicy 155 tys. razy pobrali informacje o zwrocie podatku (PIT i VAT).Możliwośćsprawdzenia statusu zwrotu podatku jest przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT, ale jest też wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT” – wyjaśnia wiceminister Magdalena Rzeczkowska.

ZAP-3 złożysz w e-Urzędzie Skarbowym

Udostępnienie usługi złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3 w e-Urzędzie Skarbowym umożliwia podatnikom szybkie i wygodne zaktualizowanie swoich danych dotyczących adresu zamieszkania, danych kontaktowych (nr telefonu, adres e-mail, adres elektroniczny na ePUAP) oraz osobistego rachunku bankowego, na który dokonywane będą zwroty podatków lub nadpłat.

„To kolejne ułatwienie dla klientów KAS, które ogranicza konieczność wizyty w urzędzie skarbowym.Dane, które mogą być aktualizowane poprzez złożenie zgłoszenia ZAP-3, są publikowane na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze ma on bieżący dostęp do swoich danych i w przypadku ich zmiany lub stwierdzenia nieaktualności, może sam dokonać aktualizacji” – podkreśla wiceminister Rzeczkowska.

Usługa jest przeznaczona dla osób fizycznych, które spełniają łącznie następujące kryteria:

osoba jest objęta rejestrem PESEL,

nie prowadzi działalności gospodarczej,

nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,

nie jest płatnikiem podatków,

nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne

(KAS Olsztyn)

 

error: Nie kopiuj!!!