HALO MORĄG

Pociągiem do Zakopanego na święta i ferie

Od 22 grudnia będą zapewnione bezpośrednie połączenia kolejowe do Zakopanego, m.in. z Trójmiasta, Warszawy i Krakowa. Na modernizowanym odcinku Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane dostęp do kolei zwiększą dodatkowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Podróże ułatwią nowe perony na blisko 30 stacjach i przystankach. Inwestycja PLK SA współfinansowana jest w ramach POIiŚ.

Modernizacja kolejowej zakopianki uwzględnia bezpośrednie zimowe i letnie połączenia pociągiem pod Tatry. Pasażerowie korzystają z coraz większej liczby dostępnych stacji i przystanków na trasie Kraków – Zakopane. Od 22 grudnia dojazd koleją będzie zapewniony do tymczasowej stacji w Zakopanem, na Spyrkówce.

Kolej w góry dostępniejsza i bezpieczniejsza

Dzięki pracom PLK SA coraz więcej stacji i przystanków przygotowanych jest do lepszej obsługi pasażerów. W grudniu Osielec, Chabówka oraz Skawa i Szaflary Wieś dołączą do wcześniej przebudowanych ponad dwudziestu obiektów. Dostępność zwiększają nowe przystanki między Skawiną a Suchą Beskidzką: Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Wysokie perony ułatwiają wsiadanie do pociągów. Ustawione są wiaty i ławki. Przygotowano tablice informacyjne oraz oznakowania z system ścieżek naprowadzających dla osób niedowidzących.

Od grudniowego rozkładu, pociągi pojadą zmodernizowanymi torami między Skawiną a Suchą Beskidzką i Chabówką oraz na odcinkach Raba Wyżna – Nowy Targ i Szaflary – Biały Dunajec. Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmują przebudowę torów, sieci trakcyjnej i obiektów inżynieryjnych. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe zwiększają sprawność ruchu kolejowego i bezpieczeństwo podróżnych.

125 zmodernizowanych przejazdów na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa na kolei i drogach. Sygnalizatory i nowe zabezpieczenia dodatkowo ostrzegają kierowców i pieszych. Nowa nawierzchnia jezdni ułatwia ruch drogowy.

Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do końca 2023 r. Szacowany czas jazdy z Krakowa do Zakopanego po zakończeniu inwestycji, wyniesie nieco ponad 2 godziny. Ważnym efektem inwestycji są zmodernizowane i nowe przystanki, ułatwiające dostęp do kolei.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
(PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.)

 

error: Nie kopiuj!!!