Warmia i Mazury

Pokaz nabytków Muzeum Warmii i Mazur 2020

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmów opowiadających o wybranych nabytkach z 2020 roku. Dział Sztuki Dawnej cz 2.

W tym trudnym roku, zamknięci dla zwiedzających, staraliśmy się normalnie pozyskiwać nowe eksponaty do naszych zbiorów. Udało się to dzięki naszym poszukiwaniom, darom i przekazom przyjaciół muzeum, zakupom, a także dzięki akcji „Studnia groszy dla kustoszy”, w której za pieniądze wrzucone przez turystów do zamkowej studni kupiliśmy interesujące zabytki i dzieła sztuki. Filmowe prezentacje będziemy umieszczali na naszej stronie.

Dział Sztuki Dawnej cz 2.

W 2020 roku do zbiorów Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego trafiło kilka przedmiotów z zakresu rzemiosła. Między innymi, otrzymaliśmy w darze od pana Jacka Moczulskiego dwa gorsetowe staniki.

Staniki te nie posiadają żadnych metek ani oznaczeń producenta. Wyraźnie wskazuje to, że staniki były szyte na miarę przez gorseciarkę. Mimo że dzisiaj szycie bielizny na miarę nie jest popularną usługą, a zawód gorseciarki wymiera, do lat 60. XX wieku było to dość powszechne, szczególnie wśród starszych kobiet, pamiętających czasy przedwojenne.
W przypadku braku oznaczeń producenta przy datowaniu staników musimy opierać się na ich kształcie oraz na materiałach, z których są wykonane. Proszę zwrócić uwagę: ten stanik został uszyty z białej, bawełnianej tkaniny. Dodatkowo ramiączka oraz cała tylna część i karczek zostały obszyte satyną poliestrową (warto tutaj zaznaczyć, że określenie „satyna” odnosi się do rodzaju splotu, a nie rodzaju włókna, z którego została wykonana tkanina; satyna może być więc zarówno bawełniana, jedwabna, jak i poliestrowa). Poliester został opatentowany na początku lat 40. XX wieku, czyli nasz stanik nie mógł powstać wcześniej.
Szerokie ramiączka, wydłużony gorsetowy kształt i gorsetowe wiązanie niestety nie są nam w stanie uszczegółowić czasu, z którego pochodzą nasze staniki. Podpowiedzią może być jednak kształt miseczki. W 1949 roku w USA pojawił się model nazywany „bullet bra”. Nazwa nawiązuje do kształtu miseczek w formie sztywnych stożków, które miały przypominać nabój. Ten model biustonosza jest kojarzony z gwiazdami Hollywood, tzw. sweater girls, które nosiły obcisłe sweterki mocno podkreślające biust. Miseczki w naszych stanikach też są lekko spiczaste. Oczywiście, nie jest to klasyczny bullet bra, ale mogło to być dalekie echo tej mody, które sugeruje, że prezentowane staniki powstały w latach 50. lub 60. XX wieku.
Jeżeli interesuje Państwa szerzej temat kobiecej bielizny i higieny zapraszamy, oczywiście kiedy sytuacja epidemiczna na to pozwoli, na wystawę „W damskiej gotowalni” prezentowanej w naszym oddziale w Mrągowie. Na ekspozycji prezentujemy bieliznę i akcesoria toaletowe z XIX i początku XX wieku. Dominika Kałabun

error: Nie kopiuj!!!