Warmia i Mazury

PRZERAŻAJĄCE CUDA W LESIE

Gdy wiosna jest sucha a dni stają się coraz cieplejsze zaczynają dziać się cuda w lesie. Istnieje zjawisko którego pojawienie się może wzbudzić w nas grozę, a jego obraz wygląda jak z horrorów. Mowa tu o ogołoconych z liści krzewach i drzewach całych oprzędzonych pajęczynami.

Najczęściej takie fascynujące zjawisko możemy zaobserwować wzdłuż dróg. Jak się to dzieje, że krzewy są pozbawione liści i owinięte pajęczymi nićmi?

Jeżeli takiej przędzy przyjrzymy się dokładniej nie zauważymy tam pająków, lecz małe larwy i to właśnie one są  odpowiedzialne za powstanie takiego zjawiska. Są to larwy motyli namiotników. Aby doszło do takiego zjawiska muszą być złożone jaja. Z nastaniem wiosny gąsienice wykluwają się z jaj i od razu przystępują do żeru. Na początku żywią się  młodymi listkami, lecz gdy młodych już nie ma to starszymi, twardszymi też nie pogardzą. Jeżeli nie ma żadnego zagrożenia dla larw jak np.  przymrozki, to gąsienic jest tak dużo, że potrafią opanować cały krzew lub drzewo. Im więcej jedzą tym więcej wytwarzają przędzy. Gdy gąsienice są już wystarczająco odżywione owijają się w kokon i czekają na przepoczwarczenie w małe srebrno- szare motyle. Niestety przez to, że owady te są monofagami nie wszystkie zdążą się przeobrazić w motyle. Gdy już zabraknie krzewów danego gatunku dookoła miejsca gdzie się wykluły gąsienice  umierają z głodu.

Przerażający jest widok szkieletu krzewu lub drzewa owiniętego pajęczymi nićmi. Krajobraz ten jednak nie trwa długo. Rośliny zaraz zaczynają puszczać nowe liście którym nic już nie grozi. Namiotniki nie stanowią zagrożenia dla naszej roślinności.

Jest to fascynujące zjawisko, które może budzić strach i obrzydzenie, ale na pewno warto mu się przyjrzeć dokładniej. Bo nic w przyrodzie nie jest na tyle straszne, żeby nie pogłębiać  swojej wiedzy!

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!