Warmia i Mazury

Służby apelują o ostrożność w czasie nadchodzących mrozów

Na najbliższy weekend synoptycy przewidują w Polsce silne mrozy. Temperatura na północnym-wschodzie kraju może spaść nawet do minus 17 stopni Celsjusza. Spodziewane są też opady śniegu. Pamiętajmy o obowiązku odśnieżania dachów, ponieważ zbierający się śnieg jest obciążeniem dla konstrukcji budynków.

Nie bądźmy obojętni

Silne opady śniegu i niska temperatura łatwo powodują wychłodzenie organizmu. Tylko w styczniu br. z powodu wychłodzenia organizmu zmarły 22 osoby. Szczególną uwagę zwracajmy na osoby starsze i bezdomne, które są na to wyjątkowo narażone. W czasie zimy policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Marznące opady będą powodować trudne warunki na drogach. Policja apeluje o rozwagę i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Szczególną ostrożność zachowujmy również podczas spacerów w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych.

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy kogoś, kto jest narażony na wychłodzenie organizmu, dzwoniąc na numer alarmowy 112 możemy uratować mu życie.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Zima to czas, kiedy wiele osób dogrzewa swoje domy i mieszkania. Tym samym, rośnie zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym „czadem”. Tylko od początku tego sezonu grzewczego (1 października 2020 r.) strażacy wyjeżdżali do 1730 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Aż 754 osoby potrzebowały pomocy medycznej, a 31 zmarło.

Rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie czujki czadu i dymu. O jej prawidłową instalację powinny zadbać szczególnie osoby, które w swoich domach użytkują: piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe.  Jeśli chcemy korzystać z urządzeń grzewczych, zadbajmy o sprawność przewodów kominowych. Systematycznie zlecajmy ich przegląd.

(UW Olsztyn)

 

error: Nie kopiuj!!!