HALO MORĄG

Urządzenia sterowania pomogą w nauce i przypomną historię kolei

Przekazane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. urządzenia sterowania ruchem kolejowym pomogą w nauce uczniom kolejowych kierunków w Technikum nr 4 Transportowym w Sosnowcu. Sprzęt, niewykorzystywany już na sieci kolejowej przypomni także historię kolei w Dębicy. To kolejne darowizny PLK SA związane z zachowaniem tradycji i historii kolei.

Do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Technikum nr 4 w Sosnowcu trafiły trzy sygnalizatory świetlne – semafory 4-komorowe i jeden semafor 5-komorowy wraz z podstawami. Urządzenia z 1976 r., zdemontowane z rejonu nastawni Imielin, wzbogacą szkolne zasoby dydaktyczne i pomogą uczniom w przygotowaniu do zawodu. Semafory po renowacji oraz konserwacji zostaną umieszczone przed budynkiem szkoły, na placu szkolenia praktycznego przy istniejącym już torowisku edukacyjnym. Urządzenia pomogą w nauce i przygotują do zawodu przyszłych automatyków, dyżurnych ruchu oraz maszynistów, a także pracowników pionu drogowego. Ze sprzętu będą korzystać uczniowie kształcący się na kierunkach: technik transportu kolejowego i technik pojazdów kolejowych. Urządzenia, wraz z rozjazdem, który szkoła już posiada, będą stanowiły wierne odzwierciedlenie rzeczywistych warunków pracy w zawodach branży kolejowej.

– Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. służą działaniom związanym m. in. z edukacją oraz propagowaniem historii kolei. „Wysłużony” sprzęt często zyskuje drugie życie w szkołach czy muzeach. Organizacje, które otrzymują zabytkowe elementy infrastruktury kolejowej, wypełniają niezwykle ważne zadanie – pielęgnują pamięć o historii kolejnictwa w Polsce i wychowują kolejne pokolenia miłośników, ale także pracowników kolei – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Od lat wspieramy instytucje i organizacje promujące wiedzę o drogach żelaznych. To korzyść dla pasjonatów kolei, mieszkańców danego regionu i turystów. Nieużywany na torach sprzęt wykorzystywany jest także w edukacji przyszłych kolejarzy. Bezpośredni kontakt uczniów z nieeksploatowanymi już materiałami, ćwiczenia na prawdziwych urządzeniach, zapewnią lepsze przygotowanie do zawodu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Muzeum Regionalne w Dębicy otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym z lat 50-tych ubiegłego stulecia. Pulpit sterowniczy, aparat blokowy 16-okienkowy, aparat blokowy 4-okienkowy, skrzynia zależności, aparat blokowy z podstawą, dźwignia sygnałowa oraz zastawka nad blokiem z nastawni na zmodernizowanej stacji Kochanówka-Pustków na linii kolejowej Łódź Kaliska – Dębica, posłużą w przyszłych latach budowie stałej wystawy poświęconej dziejom kolejnictwa na terenach Dębicy i okolic.

Ostatnia darowizna urządzeń sterowania ruchem kolejowym jest już kolejną w historii współpracy PLK SA i Muzeum. W 2016 r. placówka otrzymała fragment dźwigara mostu kolejowego.

Darowizny – atrakcje, historia, edukacja

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały łącznie ponad 120 razy darowizny instytucjom, które dbają o historię kolei. W ostatnich miesiącach Gmina Wolsztyn otrzymała dwa kozły oporowe z 1920 r. oraz kostkę granitową z 1892 r. Kostka granitowa zostanie wykorzystana do modernizacji ścieżek w parku, znajdującym się na terenie historycznej zabudowy miasta. Kozły oporowe po odnowieniu staną się elementem ekspozycji urządzeń historycznych na obszarze planowanego „Miasteczka kolejowego” w sąsiedztwie „Parowozowni Wolsztyn”. Nieeksploatowane pojazdy: wózek motorowy WM-10/L z 1980 r. i pług odśnieżny 411S z 1986 r. wzbogacą zbiory blisko 150-letniej Parowozowni Gniezno. Po renowacji i konserwacji zostaną udostępnione do oglądania w hali zabytkowej lokomotywowni, na budowanej przez Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno wystawie taboru kolejowego.

(PKP PLK)

error: Nie kopiuj!!!