AktualnościHALO MORĄG

W publicznych toaletach lepiej nosić maseczki

Spłukiwanie muszli i pisuarów w toalecie powoduje uniesienie się chmury cząstek, które mogą zawierać wirusy – wynika z komputerowych symulacji przeprowadzonych przez chińskich specjalistów. To oznacza, że w publicznych toaletach lepiej jest nosić maseczki.

Grupa ekspertów z Yangzhou University na łamach pisma „Physics of Fluids” zwraca uwagę na potrzebę zachowania ostrożności w publicznych toaletach. Badacze odkryli, że w czasie spłukiwania muszli klozetowej powstaje unoszący się aerozol, który może zwierać wirusy. Podobnie dzieje się także przy spłukiwaniu pisuarów. To oznacza, że publiczne toalety mogą być niebezpieczne i pomagać w roznoszeniu SARS-Cov2.

„Aby uzyskać nasze wyniki, wykorzystaliśmy komputerową analizę dynamiki płynów. Tak stworzyliśmy model ruchu, który pojawia się w czasie spłukiwania” – mówi Xiangdong Liu, autor publikacji.

Jak wyjaśniają naukowcy, po spłukaniu pisuaru, unoszące się cząstki docierają na wysokość ud stojącego obok człowieka w czasie 5,5 sekundy. W przypadku muszli klozetowej czas ten wynosi ok. 35 sekund. Cząstki uwalniane z pisuarów, jak twierdzą badacze, „reprezentują bardziej agresywny typ wznoszenia się”.

Naukowcy zaznaczają, że w publicznych toaletach pisuary są też używane częściej. To wszystko może stwarzać dodatkowe zagrożenie ze strony koronawirusa – twierdzą.

„Z naszej pracy można wyciągnąć wniosek, że spłukiwanie pisuarów sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów” – przestrzega Xiangdong Liu.

„Noszenie maseczki w publicznych toaletach powinno być w czasie pandemii obowiązkowe. Pilnie potrzebne są też ulepszenia, które będą zapobiegać dyfuzji aerozoli i zapobiegać transmisji COVID-19” – dodaje.

Więcej informacji na stronach: https://aip.scitation.org/doi/10.1063/5.0021450 (PAP)

error: Nie kopiuj!!!